www ekonomika cz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu www ekonomika cz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je jedním z mála českých vědců, který získal prestižní ocenění ERC Advanced Grant. Odborník na umělou inteligenci z ČVUT Josef Šivic získal z evropských fondů 2,5 milionu eur, téměř 60 milionů korun, aby naučil roboty sdílet své zkušenosti. „Umělá inteligence je motor, který žene vpřed řadu oblastí. A jestliže nechceme zůstat pozadu, musíme tomuto motoru velmi dobře rozumět a také umět tento motor vyvíjet,“ říká v rozhovoru pro E15.
„Výdaje utržené ze řetězu“, „rozpočtová nebo fiskální lobotomie“, termíny, které se v poslední době objevují v souvislosti se situací českých veřejných financí. Právě rychlé zadlužování a ochotu jen ke kosmetickým zásahům vidí jako největší současná rizika pro českou ekonomiku významní ekonomové, kteří budou diskutovat na Finanční konferenci 29. května v pražském Opero.
Kdo se stal součástí mladší generace technologických start-upů, pravděpodobně v roce 2023 čelí hrozivě vypadající výzvě. Stejně jako HR manažerka Tereza Macháčková, která pro magazín e15 sepsala svou zpověď. „Musím se vypořádat se svojí úplně první ekonomickou krizí, a to pořádně zblízka. Mnozí z mých vrstevníků budou pravděpodobně prožívat podobnou paniku a šok,“ píše Macháčková, která pracuje jako Head of People v českém start-upu Deepnote.
Svůj pohled na tuto problematiku nabídne Pavel Kopeček z ČSOB Asset Managementu, portfolio manažer fondů ČSOB Akciový, ČSOB Akciový zodpovědný a akciové části ČSOB Bohatství.
Odpovědný přístup k podnikání patří podle mě k dobré reputaci firmy a dobrá reputace firmy se dlouhodobě odráží v loajalitě zákazníků, říká v rozhovoru pro deník E15 Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelného podnikání společnosti Vodafone Czech Republic a ředitelka Nadace Vodafone. Firma, pro kterou pracuje, získala už poněkolikáté titul TOP Odpovědná firma, který uděluje aliance Byznys pro společnost.
S investováním souvisí řada otázek. Proč investovat? Do čeho? Jak investovat? Tyto 3 otázky jsou zpravidla první a nejzákladnější, za nimiž se pak vyrojí mnoho dalších. Proto by každý, kdo se rozhodne stát se investorem, měl aspoň rámcově vědět, co investice obnáší, a to nejen svou podstatou, ale i v kontextu aktuální doby. A k tomu důkladně pochopit, jak je důležité, aby investice byla s ním „kompatibilní,“ tedy pro něho vhodně zvolená.
Na již třetím ročníku Finanční konference se 11. října v pražském Operu vedle sebe posadí nová viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová, šéf Komerční Banky Jan Juchelka a partner společnosti WOOD & Company Jan Sýkora. Zástupkyně veřejné instituce s dvěma předními zástupci soukromého finančního sektoru budou hledat světlo na konci současného temného tunelu. Dá se vůbec najít?
Na začátku šlo o využití umělé inteligence, které mělo pomoci jen interním potřebám vzdělávací společnosti Scio. Jenže v době covidových omezení začali studenti díky technologii ScioLink skládat na dálku zkoušky na vysoké školy, před pár měsíci ji jako jeden z nejlepších covidových digitálních nápadů ocenily Financial Times a nyní je čím dál zřejmější, že se v Česku zrodil zásadní milník v digitalizaci vysokého školství. Stát chce na podobné aktivity v budoucnu přispět dvěma a půl miliardami korun.
Budování železničních a vysokorychlostních koridorů zásadně pomáhá rozvoji celých lokalit. U nás něco podobného bude znamenat vybudování rychlodráhy z Prahy na Kladno, která by měla být zprovozněna zhruba za 6 let. Kladno ještě více propojí s hlavním městem a plánováno je i napojení na rychlotratě v západní Evropě přes Berlín a Drážďany.