za kolik kupuje elektrarna uhlí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu za kolik kupuje elektrarna uhlí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Jedna z nejtradičnějších firem v tuzemském jaderném průmyslu, plzeňská Škoda JS, věří v renesanci svého oboru. Její šéf František Krček je navíc přesvědčený, že český průmysl zvládne velkou část budoucích zakázek zajistit sám. A pokud by se stavěly čtyři velké jaderné bloky, potenciální zakázky by byly skutečně významné. „U jednoho bloku jde určitě o miliardy korun. Pokud by se stavěly čtyři, mohlo by to být i dvojciferné číslo v miliardách,“ uvádí Krček s tím, že Škoda JS počítá také se zakázkami pro malé...
Válka na Ukrajině a s ní spojené změny na trhu se surovinami znovu ukázaly, jak životně důležitou, ale zároveň podceňovanou surovinou je pro Českou republiku dřevo, rostoucí v tuzemských lesích. Podle zástupce Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků Tomáše Paříka by se měl stát dřevem zabývat mnohem více, než to dosud dělal. A zřejmě i výrazně změnit přístup k hospodářskému využití českých lesů.
Fakta už známe: Evropská komise navrhla své dosud nejtvrdší sankce proti Rusku včetně postupného ropného embarga jako součást šestého kola odvetných opatření po invazi Moskvy na Ukrajinu. Bude ale embargo efektivní? Aby mělo zamýšlený účinek, Evropa se bude muset změnit.
Blížící se konec topné sezony měl být nejen předzvěstí zklidnění na energetické burze, ale také světlem na konci tunelu pro menší, často finančně nevybavené, dodavatele. Válka na Ukrajině však vyvolala takovou nervozitu a obavy z budoucnosti, že cena plynu překonala i historická maxima. Další dodavatelé tak budou muset skončit, nebo přeprodat svůj zákaznický kmen. Ostatní budou muset zdražit, míní Jiří Matoušek, člen představenstva a šéf marketingu jednoho z největšich dodavatelů elektřiny a zemního plynu ...
Česko čeká po třiceti letech další ekonomická transformace. Zelenání Evropy pro něj představuje ještě větší výzvu než pro jiné státy. Zdejší autoland totiž produkuje po Estonsku nejvíce emisí oxidu uhličitého na obyvatele a bez přehánění tak představuje černou skvrnu na mapě Evropské unie. Hrozí však, že se nemálo lidí bude považovat za poražené ekologické revoluce, protože právě na ně dopadne břemeno nových nákladů nejvíce.
ČEZ hodlá v příštích letech výrazně zezelenat, aby vylepšil svůj obraz mezi investory. Své uhelné elektrárny a teplárny chce z většiny odstavit, nebo je předělat tak, aby spalovaly jiné palivo. Mezitím chce mohutně investovat do obnovitelných zdrojů. „Do roku 2030 nás plánovaná výstavba fotovoltaiky o šesti gigawattech výkonu vyjde na devadesát miliard,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Sokolovskou uhelnou čekají převratné změny. Společnost už pracuje na několika nových projektech, které mají zajistit, aby v regionu hrála klíčovou roli i po své transformaci. Důležitým pilířem má zůstat energetika, nově ale bude zelená. „Už v příštím roce chceme začít stavět solární park o výkonu 50 megawattů. Stát bude kolem miliardy,“ zmiňuje jen jeden z mnoha projektů spoluvlastník Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos.
Po legendárním Diegu Maradonovi chce proslavit italskou Neapol i carsharing Anytime. Služba na sdílení automobilů rychle expanduje na trhy východní Evropy, jen do vstupu do Prahy investovala třicet milionů eur. „Změn byznysplánu už bylo tolik, že si nepamatuji ten původní,“ říká ředitel českého zastoupení Anytime Milan Beutl.
Česká firma Solek nedávno prodala chilské projekty kanadským investorům zhruba za tři miliardy korun. V Latinské Americe má ale další velké plány a chystá se podnikat také na Kypru. „Provozní financování je z našich peněz i z dluhopisů. Založili jsme také fond kvalifikovaných investorů, kde bude šedesát procent od chilských a amerických bank a zbytek od investorů do fondu,“ líčí zakladatel a majitel Soleku Zdeněk Sobotka.