Za návsí praha - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Za návsí praha, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bývalé Československo bylo po Spojených státech a Sovětském svazu třetí zemí, která v první polovině šedesátých let zkonstruovala funkční laser, jehož základy předpověděl už Albert Einstein. I proto se Evropská unie v roce 2011 rozhodla vybudovat v Dolních Břežanech u Prahy unikátní laserové centrum ELI Beamlines. Jeden z jeho čtyř laserů vysílá vůbec nejintenzivnější pulsy na světě. Od roku 2019 využívají centrum vědci prakticky z celého světa. Dalšími zákazníky mohou už brzy být i evropská kosmická ...
Ve věku 68 let zemřela filmová a divadelní herečka Libuše Šafránková. S odvoláním na jejího syna Josefa Abrháma mladšího o tom informoval server CNN Prima News. Oblíbená herečka se zřejmě nejvíce proslavila titulní rolí z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku. Hrála v mnoha dalších pohádkách princezny, známé jsou také její další role půvabných mladých žen i starostlivých maminek. Byla dlouholetou členkou pražského Činoherního klubu.
Dříve rušné ulice a cesty s povinnou karanténou utichly. Městský život se přenesl do soukromí bytů a domů, a tak i přirozená plachost divoké zvěře, která ji držela v bezpěčí lesů, ustoupila její zvědvosti. Internet proto zaplavují videa a fotografie ze všech koutů světa, které zobrazují "načapané" kozy, jeleny, ovce či prasata v městské džungli. Karanténa prospívá i zvířatům v zajetí. ZOO hlásí reprodukční aktivity i u druhů, které o ně dříve nejevily zájem. Národní parky a safari sdílí fotky líně se ...
Kde hledat v Česku střed republiky? V nenápadné ospalé vesnici Číhošť na Havlíčkobrodsku nedaleko Sázavy. Vedle půvabné krajiny Vysočiny, kde pole a louky střídají zdravé lesy a kde lze narazit na připomínku nedávné historie – takzvaný číhošťský zázrak.
Fascinuje Vás svět umění? Rádi byste si pořídili zajímavý kousek, ale nevíte jak a kde ho získat? Ideální cestou k takovým úlovkům jsou aukce. Nebojte se jich!
Eva Jiřičná je světoznámá architektka a autorka řady kulturních center, mostů i soukromých rezidencí. Její recept na design šťastného domova je ale prostý: Měli bychom se častěji scházet u jídelního stolu a naučit se vyhazovat všechno, co nepotřebujeme.
I dlouhých sedmdesát let po největším konfliktu v historii lidstva, druhé světové válce, mají historici stále co objevovat. Po tříleté práci se Vojenskému historickému ústavu podařilo upřesnit počet obětí pražského povstání, kterých bylo přes tři tisíce, tedy zhruba dvojnásobek proti původním odhadům. „Je stále zajímavé studovat, o čem se dříve nemluvilo, například účast vlasovců čimožnost Američanů jít, či nejít na pomoc Praze,“ říká odborník ústavu na československé vojenské dějiny Tomáš Jakl.
Vlaky soukromého dopravce RegioJet, který patří do skupiny Student Agency Radima Jančury, loni přepravily na trase z Prahy do Ostravy a do Košic 2,39 milionu cestujících, což je meziročně o 46 procent více. Důvodem je mimo jiné nasazovaní souprav s větší kapacitou, prodloužení jednoho páru spojů ze Žiliny až do Košic či oblsuha nových stanic.
Ulice nočního Ulánbátaru budou možná už brzy lemovat české lampy. Ve zdejším obchodním centru je k dostání český křišťál. A mongolské černé uhlí budou do Číny vozit tatrovky.
Mistrovské plátno Josefa Lady Ponocný z roku 1947 vyvolávané na aukci společnosti Dorotheum v Praze za půl milionu korun, si nový majitel odnesl za 1,2 milionu korun bez aukční přirážky. Ta činí 20 procent. Ponocný se tak stal nejdražším aukčním dílem Lady.