žabotlamy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu žabotlamy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Do své konečné stanice dojede v odpoledních hodinách poslední žabotlam nasazený Českými drahami do ostrého provozu. Zatímco zbylé elektrické vlaky 451/452 čekají na sešrotování na odstavném nádraží mezi pražskými Záběhlicemi a Michlí, muzejní pantograf vyjíždějící ze Šumperka má ještě jednu, poslední jízdu před sebou. I tak ale legendární vlaky, které poprvé vyjely na konci 50. let, výrazně překročily původně plánovanou životnost.
Konkurenční prostředí na české železnici nutí dopravce obnovovat vozový park. Na tuzemských kolejích tak v posledních letech přibyla řada moderních vlaků, další investice firmy plánují do budoucna, řekli zástupci největších tuzemských dopravců. Definitivně dosluhují například jednotky 451, přezdívané jako pantografy nebo žabotlamy.
České dráhy přesně nestanovily termín ukončení jízd legendárního "žabotlamu". Je ale možné, že má před sebou poslední týdny jízdy. Záležet bude především na technickém stavu vozidla. Národní dopravce však předpokládá, že vyřazení slavné vlakové soupravy by mohlo přijít v průběhu letošního léta. Poslední dosluhující "panťák" jezdí na trase mezi Roztoky u Prahy a pražskou Libní.
Poslední exemplář nejstaršího typu československých elektrických souprav pro příměstskou železniční dopravu, přezdívaný "žabotlam", jezdí na trase mezi Prahou a Roztoky. České dráhy předpokládají, že do léta skončí.
Dlouhodobý problém s vedením dopravy v oblasti nedostavěné části Pražského okruhu může zmírnit vstup soukromého železničního dopravce na trať z Roztok do Hostivaře. Hlavní město nyní oslovuje dopravce skrze organizaci Ropid, která plánuje hromadnou dopravu v metropoli. Nabídku už Praha dostala od společností Leo Express a RegioJet.
... v Praze. Zbylé „žabotlamy“ čekají na sešrotování...
Patrové vagony pro pražské příměstské linky zmodernizuje pro České dráhy za 102 milionů korun společnost Pars Nova patřící do skupiny tuzemského výrobce kolejové techniky Škoda Transportation. Celkem společnost revitalizuje dvanáct vagonů. Měly by získat nové sedačky, elektrické zásuvky nebo wi-fi připojení k internetu. Modernizované vozy mají na pražských příměstských linkách nahradit dosluhující pantografy, nazývané též lidově "žabotlamy."
České dráhy se rozhodly vdechnout nový život starým patrovým vagonům z někdejší Německé demokratické republiky. Celkem dvanáct pražských vozů (řada Bmto) z vagonky ve Zhořelci projde výraznou omlazovací kúrou. Zakázku dráhy vypsaly dnes, předpokládané náklady činí 120 milionů korun.
Pantografy, které letos slaví padesátileté výroční provozu v příměstské železniční dopravě, najely během této doby na 220 milionů kilometrů. Celkem 51 jednotek řady 451 sloužících u státních drah tak celou Zemi projelo 5500krát, řekl ČTK Filip Drápal, mluvčí organizátora pražské hromadné dopravy (ROPID). V současnosti jsou tyto typy přezdívané "žabotlamy" nahrazovány patrovými soupravami City Elefant.
Českým drahám se loni podařilo udržet podobné tempo obnovy vozového parku jako v roce 2011. Do nových či modernizovaných vlaků investovaly téměř osm miliard korun. Průměrné stáří kolejových vozidel se tím snížilo o dva roky na 23,4 roku.