zadluženost států - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zadluženost států, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
... jejího menšího a nezadluženého nástupce usiloval německý... jednání s italským státem o akvizici minoritního... dlouhé roky, italský stát ale vždy prodělávající...
Švédsko se už měsíce potýká s realitní krizí, ceny nemovitostí se za poslední rok v některých regionech propadly až o čtyřicet procent. Zatím zřejmě nejpostiženější společností je Samhallsbyggnadsbolaget (SBB), v jejímž čele stojí Ilija Batljan. Někdejší uprchlík z bývalé Jugoslávie a sociálnědemokratický politik založil jednu z největších švédských firem v branži teprve před sedmi lety. Rostla stejně rychle jako její zadluženost. Batljan nyní řeší, jak své impérium v hodnotě třinácti miliard dolarů ...
Evropské státy se pustily do vyzbrojování, aby nahradily techniku, kterou přenechaly Ukrajině, a zároveň své armády modernizovaly. „Pochopily, že není čas to odkládat,“ říká obchodní ředitel Tatra Defence Vehicle Robert Vent. Většina států se přitom snaží zapojovat domácí průmysl, alespoň ve formě podílu na dodávkách.
Dobré ráno! Je 141. den v roce. Svátek mají Emil, Rita a Emilián. V tento den v roce 1945 vyšlo první číslo Svobodných novin, které po zákazu Lidových novin založil Eduard Bass a stal se jejich šéfredaktorem. Přečtěte si nejdůležitější zprávy uplynulého víkendu.
Oblíbená turistická destinace se už rok nachází v platební neschopnosti a podle prezidenta Ranila Wickremesingheho se ještě další tři roky z bankrotu nedostane. Nejviditelnější problémy však Srí Lanku již zřejmě opustily. Protesty v ulicích utichly, země se dočkala záchranného balíčku a pomalu se vracejí turisté, hlavní zdroj příjmů ostrovního státu.
S rostoucím státním dluhem rostou v Česku i vášně. Jedni hrozí státním bankrotem, jiní mávají rukou nad dluhem, který je jeden z nejnižších v Evropě, a zlehčují nutnost úspor. Podle dalších je normální, když státy žijí na dluh. Jak už to v ekonomii bývá, jde o úhel pohledu.
Na stole České národní banky leží téma, které se může v příštích měsících stát impulzem pro renesanci hypotečního trhu. Centrální bankéři totiž připouštějí diskuzi o nastavení stropu pro měsíční úvěrové splátky. Právě celkový podíl splátek na měsíčním příjmu dlužníka je momentálně jednou z nejčastějších příčin, proč zájemci o hypotéku na půjčku nakonec nedosáhnou. Od roku 2020 mohou Češi na celkové splátky svých dluhů vynaložit maximálně polovinu svých měsíčních příjmů.
Průmyslník Jaroslav Strnad je blíže převzetí většinového podílu ve zkrachovalé chorvatské loděnici Uljanik Brodogradnja 1856. Její věřitelé v úterý nedotáhli do úspěšného konce první kolo aukce, v němž zůstal jen turecký zájemce, a tak vypíšou kolo druhé s nižší vyvolávací cenou. Potenciální cena za odkoupení 54,77 procenta firmy se i tak bude počítat ve stovkách milionů korun.
Návrh novely insolvenčního zákona zakotvující tříleté oddlužení čeká na vypořádání připomínek. Novela má do českého zákona transponovat evropskou směrnici o restrukturalizaci a oddlužení. Ta nám ukládá zajistit, aby se poctiví podnikatelé mohli oddlužit rychleji, nejpozději za tři roky. Ministerstvo spravedlnosti ale navrhuje aplikovat stejná pravidla pro podnikatele i spotřebitele.
Svět drtí vysoká inflace, která u některých kryptospekulantů vzbuzuje naději, že hodnota početně zastropovaného bitcoinu v dohledné budoucnosti opět prudce vzroste. Škarohlídi by ale řekli, že jako inflační pojistka se digitální měny moc neosvědčily. „Člověk, který považoval bitcoin za bezpečný přístav v té nejkritičtější době, je na tom teď vlastně dobře," reaguje profesor ekonomie z Fakulty sociálních věd UK Ladislav Krištoufek, který působí také v roli prorektora pro vědu a tvůrčí činnost. Otázkou prý ...