zajem o ucnovske obory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zajem o ucnovske obory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Obuvník, mechanik hudebních nástrojů, kloboučník, sklář a brusič skla, hutník, kominík, kameník, kamnář či košíkář. To je jen část učebních oborů, které v posledních letech bojují s nezájmem žáků o studium a následné uplatnění v praxi.
Téměř každá druhá česká firma pociťuje nedostatek kvalitní kvalifikované pracovní síly. Vyplývá to z nového průzkumu Sdružení pro zahraniční investice – AFI, kterého se zúčastnily na dvě stovky společností. Kompletní výsledky průzkumu představí AFI na své úterní výroční konferenci.
Více než 60 procent firem má problém s chybějícími pracovníky. Nejvíce postrádají kvalifikované dělníky. Na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadne 0,3-0,5 uchazeče. Firmám tedy nezbyde nic jiného, než se v budoucnu spolehnout na zahraniční pracovníky. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal.
Gigafactory, investice za desítky miliard korun, by nakonec v Česku nemusela vzniknout jen jedna, ale rovnou dvě. Informace zdrojů blízkých vyjednávání ministerstva průmyslu a obchodu s investory nepřímo potvrdil deníku E15 i sám šéf úřadu Karel Havlíček (za ANO): „Mohu říci, že nejednáme pouze s Volkswagenem, chceme být absolutně otevření, fér a transparentní vůči všem zájemcům,“ uvedl. „Nemůžeme vyloučit, že by tady vznikla i druhá gigafactory, byť by to samozřejmě bylo investičně náročné.“
Přes 60 procent průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků. Na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá v průměru pouze 0,3 až 0,5 uchazeče. Firmy se proto plánují v budoucnu ještě intenzivněji spoléhat na pracovníky ze zahraničí. Vyplývá to z únorového průzkumu personální agentury Hofmann Personal mezi více než dvěma sty českými personalisty.
Stát deklaruje, že je v rozpočtu historicky největší množství financí pro rozvoj dopravní infrastruktury. Jak tyto peníze efektivně využít a co čeká stavebnictví do budoucna? "Nesmíme zapomínat na výchovu mladé generace stavařů a je nutné smysluplně nakládat se státním rozpočtem i stavebním materiálem," říká předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.
Stovky houslí prošly rukama Pavla Celého staršího, dnes už legendárního houslařského mistra. K řemeslu přivedl nejen svého syna Pavla, ale vyučil i třináct svých následovníků a tři následovnice. Ano, v Česku ve skoro zapomenutém, ale pro kulturu velmi důležitém oboru, pracují i ženy. V netradičním dvojrozhovoru pro E15 a byznys vyprávějí Pavel Celý starší a Pavel Celý mladší o tom, jak se dostali k houslařině. První proto, aby nemusel do JZD a do traktoru, druhý proto, aby navázal na svého otce. Ale ...
Nedostatek řemeslníků v Česku se projevuje výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz. Podle středních odborných škol ale zájem o řemeslné obory mírně roste.
Až pět desítek nových minipivovarů vzniká každý rok po celé republice v rámci trendu trvajícího posledních několik let. Společně s rekordně nízkou nezaměstnaností to vytváří tlak na výrobce, kteří mají problém získat zkušené zaměstnance do výroby.
Vláda dokončuje návrh zákona na zavedení mistrovských zkoušek pro řemeslníky. Ty mají za cíl garantovat nejvyšší kvalitu řemeslné práce. Zákon připravují společně ministři školství Robert Plaga a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Po letech odkladů by zákon mohl být předložen letos v létě. „Byl bych rád, kdybychom mistrovské zkoušky rozjeli už v příštím roce. Už by tomu tentokrát nemělo nic bránit, mezi námi dohoda je,“ řekl Havlíček.