zakaz tašek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zakaz tašek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zvnějšku typická střecha z tašek, zevnitř průhledný systém propouštějící do tmavého podkroví záplavu světla. A jako bonus jedinečné výhledy. Tak lze popsat patentovaný střešní systém Nebesys s unikátními průsvitnými taškami.
Koronavirus nám připomněl, že jsme jednorázové plasty začali používat především kvůli hygieně. Závisí na nich zdravotnictví i gastronomický průmysl, jenže v půlce roku vstoupí v platnost legislativa Evropské unie, která používání některých výrobků z plastu zakáže, nebo minimálně výrazně zreguluje. Poradíme si s virem bez nich?
Požadavky na vyšší hygienu kvůli šíření nemoci covid-19 podporují prodej v současnosti neoblíbených plastů jako polystyrenu, protože spotřebitelé místo ekologie dávají přednost tomu, aby neonemocněli.
Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala používání plastových tašek v obchodech. Zákon vstoupil v platnost v pátek, aplikovat ho musí začít velké obchody za půl roku a malí obchodníci za dva roky. Už v této lhůtě ale smí dávat zákazníkům na jeden nákup maximálně dvě igelitové tašky. Informovala o tom chilská média.
Koncem května Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových výrobků, jako jsou plastové příbory, nádobí nebo brčka, ale také například plastové tyčky k balonkům. Chce takto jednat především kvůli znečišťování oceánů – odpad, kterým jsou moře znečištěna, je podle ní totiž tvořen ze dvou třetin plasty. (Nejen) na českém internetu však toto rozhodnutí rozpoutalo vášnivé diskuse. Někteří zákaz vítají, mnoho dalších je ale zásadně proti.
Příští rok přinese několik novinek v ochraně životního prostředí. Lidí se nejvíc dotkne novela zákona o obalech, která zpoplatňuje plastové tašky. Další změnou je konec prodeje kotlů na tuhá paliva s 3. emisní třídou, který se týká hlavně prodejců. V roce 2018 bude pokračovat čerpání peněz z evropských fondů, pro oblast životního prostředí je připraveno 8,3 miliardy korun.
Počet unijních směrnic, které Česko nestihlo zapracovat do svého právního řádu, se během loňského roku zhruba zdvojnásobil na dvě desítky. Řadu zákonů, které tento transpoziční deficit snižují, ale Parlament letos přijal či alespoň rozjednal.
Lidé zřejmě od roku 2018 nebudou moci ze zákona získat v obchodech zdarma lehké plastové tašky. Bezplatné by měly zůstat jen tenké sáčky například na pečivo. Změnu má přinést v návaznosti na předpisy EU vládní novela zákona o obalech, kterou Sněmovna posunula do dalšího kola projednávání. Cílem úpravy je omezit objem plastového odpadu.
Návrat zákazníků k síťovkám a plátěným taškám a soumrak igelitek. To si od zpoplatnění těch plastových slibuje německé ministerstvo životního prostředí.
Vědci ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě přišli s patentem, který může změnit dosud zažitý pohled na plasty. Vyvinuli igelitku, kterou stačí hodit na kompost a během několika dní se beze zbytku rozloží. Vědci už jednají s firmami na výrobu obalových fólií, lahviček na léky či českým výrobcem 3D tiskáren.