zaklady elektriny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zaklady elektriny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Akcie energetické společnosti ČEZ zažívají v posledních týdnech turbulentní období. Jejich hodnota padá. Jedním z důvodů je mimo jiné vládní návrh zákona označovaného jako Lex ČEZ. I tak jde ale o jednu z nejstabilnějších firem na trhu a ne nadarmo patří její akcie mezi nejoblíbenější v portfoliu investorů. Jaká je aktuální cena akcií energetického gigantu? Jak probíhá výplata dividend a kde a jak provést nákup a prodej?
Byznysmen Daniel Křetínský se svým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) získal od americké společnosti Castleton Commodities International (CCI) rotterdamskou plynovou elektrárnu MaasStroom a k tomu poloviční podíl v další plynovce Enecogen. Celkový výkon obou zdrojů dosahuje zhruba 1,3 gigawattu. Prodejní cena se podle odhadu E15 počítala v miliardách korun.
Potřebujeme napravo novou stranu? Tahle otázka se objeví vždy, když roste nespokojenost s „vlajkovou lodí pravicové politiky“ – s ODS. Neoslabila v pětikoalici? Má ještě nějakou ideologii? Nedělá levicové reformy a nesklání se před „radikálně liberálním“ Zeleným údělem?
Čínské vedení se zjevně rozhodlo postavit v nejbližších letech co možná nejvíce uhelných elektráren, než bude muset čelit ještě silnějšímu tlaku na snižování emisí. Tři čtvrtiny výkonu všech ve světě chystaných provozů na toto fosilní palivo tak připadají na Čínu. Za ní následuje Indie. Tak však zřejmě už další projekty rozjíždět nebude. Velká uhelná renesance pravděpodobně nečeká ani Evropu. V zimě se na Starém kontinentu navzdory energetické krizi spálilo méně uhlí než v předchozích letech, vyplývá ze ...
Klimatické plány Evropské unie počítají s ukončením těžby uhlí. Jenom v Česku kvůli tomu v příštích letech zanikne až 25 tisíc pracovních míst. Odstavené uhelné elektrárny však mohou být nahrazeny malými modulárními reaktory. Takový je alespoň záměr projektu Phoenix, který letos ve střední a východní Evropě spouští americká vláda. Projekt se též zaměřuje na Eurasii. Tuzemští odborníci nápad vítají, byť poukazují na možné obtíže při jeho uskutečňování.
Dosud v Evropské unii fungoval systém emisních povolenek, který bez zavedení uhlíkových cel znevýhodňoval unijní výrobce. Napravit to má uhlíkové clo, takzvaný systém CBAM, který je doplňuje. Daňový poradce Aleš Reho, jenž se uhlíkovému clu ve společnosti PwC věnuje, očekává, že v Česku to postihne především automobilový průmysl. „Automobilek se uhlíkové clo na ocel dotkne poměrně výrazně. Je to ale zároveň příležitost podívat se znovu na svůj dodavatelský řetězec a snažit se jej optimalizovat,“ je ...
Drtivé většině českých solárních firem se podařilo vypořádat s loňským solárním boomem a svůj byznys díky němu stabilizovat na mohutnějších základech. Největší tuzemské montážní firmy od podzimu 2021, kdy začala energetická krize, zvýšily počty svých technických pracovníků o vyšší desítky procent, některé až několikanásobně. Přesto dál scházejí stovky revizních techniků a elektrotechnických projektantů.
Hned tři firmy, které jsou zalistované na trhu Start pražské burzy, v poslední době avizovaly záměr jít si již podruhé pro kapitál prostřednictvím vydání nových akcií. Ve dvou případech jde o společnosti, jejichž hospodaření je ztrátové, a tak bude zajímavé sledovat, jak se to odrazí na zájmu investorů. Čtěte další vydání Investičního newsletteru E15.
Žádná jiná evropská země si po klimatické konferenci v Paříži v roce 2015 nestanovila tak ambiciózní cíle přechodu k takzvané bezemisní ekonomice jako Francie. Po osmi letech se ale ukazuje, že francouzský plán má vážné trhliny, a to zejména z jednoho důvodu. I když má Francie podobně velký potenciál k využívání větrné energie jako sousední Německo, ve skutečnosti realizuje jen zlomek svých možností. Důvody jsou podle odborníků víc ideologické než technické. Podporovatelé „jádra“ se totiž k větrným a ...
V Česku podle nového ministra životního prostředí Petra Hladíka probíhá renesance fotovoltaiky. Nově by chtěl umožnit zemědělcům, aby mohli solární panely umisťovat i na vinice nebo chmelnice. „Nejde jenom o fotovoltaiku, máme velký potenciál třeba v bioplynu, skladování energie, přečerpávacích elektrárnách na vodních nádržích i ve větrné energetice,“ domnívá se ministr.