zákon o platebním styku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zákon o platebním styku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Obchod se smrtí nebo špinavý byznys. Tvrdá a nelichotivá přízviska, která v posledních desetiletích kazila výrobcům stíhaček, raket, tanků nebo ručních palných zbraní pověst, se vytrácejí. Obranný průmysl už druhý rok pokračuje v růstu. Válka na Ukrajině spojená s obrovskou poptávkou po vojenském materiálu včetně nesmrtící techniky od dopravních prostředků po radary mění zbrojaře ve vážené podnikatele. Platí to však pro vlády. Řada bank je nadále obezřetná.
Pokud má člověk za to, že při bezhotovostním platebním styku v obchodě nebo na internetu zaplatil něco, co platit nechtěl, nebo zaplatil více, než měl, musí se ozvat co nejdříve. Jen tak má totiž šanci, že dostane zpět to, co ztratil.
Od nepaměti samozřejmá součást lidského života zvaná hotovost rozděluje lidstvo. Tábor odpůrců pestrobarevných bankovek a blyštivých mincí ji vnímá jako archaický odkaz na doby, jež nestojí za to si pamatovat. Stoupenci fyzických peněz ji zase označují za jeden z posledních ostrůvků nezávislosti a neviditelnosti ve vševidoucím světě digitálního matrixu. Jedno je však jisté. Popularita hotovosti klesá a blíží se den, kdy si lidstvo položí takřka hamletovskou otázku: Mít, či nemít hotovost?
Pokud bychom hledali nejbabišovatější symbol babišismu v ekonomické oblasti, asi bychom se dokázali shodnout, že to byla a je elektronická evidence tržeb. Za žádný jiný zákon nelobboval tak vytrvale a urputně, rovnat se tomu může snad jen péče o blaho firem, které nejsou jeho. A jako nejbabišovatější symbol babišismu musí být v nových poměrech EET zrušena, ačkoli to nedává žádný valný smysl.
Platba kartou je v zahraničí velmi oblíbená a pohodlná. Přesto je třeba mít se na pozoru – a platí to jak u samotné platy kartou, tak u výběrů hotovosti z bankomatu. Chytákem jsou takzvané dynamické měnové konverze DCC. Varování před nimi vydalo i ministerstvo financí nebo různé organizace na ochranu spotřebitelů.
Žádný větší odliv ukrajinských dělníků nenastal, popisuje situaci na stavbách spolumajitel developerské firmy Gartal Rostislav Petchenko, rodák z Chersonu. Příliv uprchlíků vnímá pozitivně. „Vím o spoustě volných pozic, kde už platové požadavky neodpovídají tomu, na co jsme byli zvyklí před měsícem. Za dvacet tisíc hrubého nešlo sehnat žádnou pomocnou sílu. Teď už ano,“ říká developer a věří v široké uplatnění Ukrajinek.
Na zákonnou povinnost ukládat si peníze na nákup nemovitostí nebo vypořádání rozvodových řízení u advokátů tvrdě doplatí stovky až tisíce lidí. Pro takzvané úschovní účty právních a také notářských kanceláří, které měly konta ve Sberbank CZ, platí stejná pravidla jako pro běžné či spořicí účty. Jejich majitelé mají nárok na 100 tisíc eur. Je to maximální možná částka i pro úschovy, potvrdilo ministerstvo financí. Výjimku z platných pravidel podle něho nedovoluje český právní řád ani právo Evropské unie.
Zbrojařská skupina Omnipol, do které patří výrobci pasivních sledovacích systémů, spojovacích prostředků a zčásti také Aero Vodochody, podniká i s technologiemi pro pivovary. V Rusku jí zamrzly dva obchody. Válka rovněž přerušila jednání s ukrajinskou firmou Motor Sich o dodávkách pohonných jednotek pro podzvukové bitevníky L-159. „Na rozdíl od některých jiných českých firem obranného průmyslu nevyrábíme smrticí prostředky. Jsme zaměření spíše na high-tech,“ říká šéf představenstva Omnipolu Jozef Piga.
Do války Ruska s Ukrajinou stále výrazněji zasahují kryptoměny. Kyjevu jejich prostřednictvím proudí v přepočtu stovky milionů korun. Napadená země chce navíc bránit tomu, aby Rusové mohli najít v bitcoinu a spol. útočiště před sankcemi a pádem rublu. Na přetřes se tak dostává otázka, jak moc jsou nejrozšířenější kryptoměny opravdu anonymní, část odborníků navíc spekuluje, do jaké míry by případně Moskvě dokázala nahradit výpadek systému SWIFT. Kryptoměny se dostaly do stadia, kdy je geopolitika přestala ...
Když v lednu 2018 vstoupila v platnost novela zákona o platebním styku, která obsahovala zejména povinnost pro banky zpřístupnit data jejich klientů a umožnit platby licencovaným třetím stranám prostřednictvím takzvaného API (application programming interface), otevřela se mezi odbornou veřejností okamžitě diskuze o tom, jak zásadně se platební trh brzy změní.