zákon o ubytování - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zákon o ubytování, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V roce 2023 chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na příspěvcích na bydlení okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Jak? Kdo může o příspěvky na bydlení žádat a jak se vypočítají?
Martina Kavanová z PAQ Research v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, jakým způsobem se našemu státu daří integrovat válečné uprchlíky z Ukrajiny. A pozastavuje se nad tím, že se jim vláda rozhodla od července radikálně snížit finanční podporu. Mnohým z nich totiž podle jejích slov nezbude nic jiného než se vrátit na Ukrajinu. „I když se to oficiálně neříká, stát musel s něčím takovým počítat,“ dodává Kavanová. Rozhovor vyšel na Info.cz.
Silná turistická sezona přeje letos v létě nejen klasickým hoteliérům, ale zejména v Praze i konkurenčním poskytovatelům krátkodobého ubytování. Právě na ně by měl dopadnout nový návrh novely zákona o cestovním ruchu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který zavádí povinnost pronajímatelů se přihlásit do nového registru. Stát tak má mít možnost lépe kontrolovat, kdo byty pronajímá a zda odvádí potřebné daně a poplatky.
Každý může mít jen jedno místo trvalého pobytu. Pokud se tedy chystáte přestěhovat nebo jste se už přestěhovali a plánujete si přepsat trvalé bydliště, čeká vás řada úkolů. Kde všude musíte změnu trvalého pobytu nahlásit? Vězte, že úkolů spojených se změnou opravdu není málo.
Poprask kolem trendu, kdy v menších, zejména venkovských restauracích začali odmítat platby kartami, hýbe vášněmi i u jinak klidných jedinců. Většinový názor je jednoznačný. Po zrušení EET začali hospodští zase masově šidit na daních. A objevilo se i volání po zákonném nařízení přijímat platební karty. Kdo něco ví o hospodské, nepochybně u nás dost šedé ekonomice, se jen trochu pousměje.
Léto vybízí k relaxaci, cestování a poznávání. A je normální, že člověk touží po tom, co nemá přímo k dispozici. Takovým příkladem je moře, ke kterému lze dojet pohodlně i autem. Přinášíme přehled nejpopulárnějších destinací a informace, jakou nejkratší trasu k pláži zvolit nebo na kolik cesta autem vyjde.
Nejdřív „rychlých“ 860 milionů ze státního rozpočtu, pak 25 miliard korun vyjednaných evropskými komisaři. Velké plány pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který na počátku ruské invaze sliboval nemalé peníze na výstavbu bytů pro ukrajinské uprchlíky a podporu jejich ubytování, se nenaplnily. Podle dat neziskové společnosti Člověk v tísni mezitím hrozí uprchlíkům bezdomovectví.
Krátkodobé ubytování nabude s další turistickou sezonou bez pandemie covidu opět na významu. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) chce do léta předložit novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu, která by zavedla povinnost registrace a identifikace ubytovatelů a donutila ubytovací platformy sdílet informace s úřady. Dalším oblastem, jako je regulace krátkodobého ubytování ze strany obcí či vlastníků bytů, se novela zabývat zřejmě nebude.
Termín pro podání daňového přiznání se kvapem blíží. Deník E15 vytvořil soubor článků s daňovou tematikou pro rok 2023. Dozvíte se v nich nejen například to, jaký termín podání dodržet, kdy a jak daňové přiznání podat, co platí pro podnikatele, zaměstnance nebo pro studenty, ale i jak danit investice nebo kryptoměny. Stáhnout si můžete formuláře pro daňové přiznání.
Krátkodobě ubytovaní turisté, kteří přebývají v bytech jen pár dní, mohou sousedům pěkně znepříjemnit život. Krátkodobé ubytování není nájmem, ale ubytovací službou. Podle výkladového stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj nelze byt nebo rodinný dům kolaudovaný jako stavbu pro bydlení nebo rodinnou rekreaci využívat k poskytování ubytovacích služeb. Šlo by totiž o užívání v rozporu se schváleným účelem. Kdy je potřeba rekolaudace?