zákoník práce přesčasové hodiny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zákoník práce přesčasové hodiny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů. Poslední změna bude platit od 1. října, podle Válka by se původní stavmohl navrátit od ledna, řeklv České televizi.
Poslanecká sněmovna přehlasovala senát a postoupila prezidentovi novelu zákoníku práce. Proti části, která zdvojnásobuje množství dobrovolných přesčasů ve zdravotnictví na 832 hodin ročně, výrazně vystoupila řada lékařů. Iniciativa Lékaři jsou jenom lidi přitom varovala, že v případě, kdy se nastaví udržitelné podmínky pro zdravotníky, přestanou od začátku prosince sloužit veškeré přesčasy až čtyři tisíce lékařů z celkových dvaceti tisíc.
Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákoníku práce. Vadí mu zejména nedostatečná flexibilita u dohod konaných mimo pracovní poměr, u kterých bude muset zaměstnavatel dohodáři dát časový rozvrh nejméně tři dny dopředu, pokud se nedohodne na době kratší. Podle Senátem navržených změn by firmy rozvrh tvořit nemusely, po čemž zaměstnavatelé volají. Je to však v rozporu s evropskou směrnicí, kvůli které se nová pravidla primárně zavádějí. Pravidla pro dohody se dotknou i nemocnic, které je nyní často ...
Práce na dohody zřejmě dostane přesnější vymezení, čímž bude předvídatelnější. Zaměstnavatelé budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. Změny přinese vládní novela zákoníku práce, kterou ve středu schválila Sněmovna. Poslanci v ní upravili zejména přesčasovou práci ve zdravotnictví. Předloha, jež také zavede pravidla pro elektronickou komunikaci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, nyní ...
S nedostatkem pracovníků se zdravotnictví potýká dlouhodobě. Problém je podle expertů často řešen na hraně zákoníku práce. Transpoziční novela zákoníku práce, kterou v současnosti projednávají poslanci, navíc výrazně mění podmínky zaměstnávání na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Poslanecký pozměňovací návrh k novele proto navrhuje legální zakotvení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví.
Čekání na první polistopadovou generaci skončilo. V Česku dorostla první generace vysokoškoláků, která nezažila komunismus. Stejně jako na Západě je pro ni podle sociologů typické prodlužování si mládí až do třicítky. Analytici se ale už neshodnou, do jaké míry je odkládání založení rodiny a pořízení si vlastního bydlení volbou, nebo spíš ekonomickou nutností.
České zdravotnictví potřebuje stále více peněz. Šéf rezortu Adam Vojtěch tvrdí, že nějaké lze ještě najít ve větší efektivitě uvnitř systému, ale nové zdroje budou muset přijít i zvenčí. Nebrání se ani debatě o zvýšení spoluúčasti pacientů, ačkoli konkrétní kroky mu zakazuje programové prohlášení vlády. „Chtěl bych svolat kulatý stůl zástupců všech stran a bavit se o tom, co jsou schopni akceptovat,“ říká Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se s lékařskými a zdravotnickými odbory nedohodl na výši růstu platů zdravotníků. Nabízel jim sedm procent do tarifních platů zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. Odbory chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda. Novinářům to řekli po dnešním jednání. Ministr chce předložit návrh na sedmiprocentní růst ministerstvu práce, které připravuje pro příští rok platové tabulky pro státní zaměstnance. Vládní dohoda byla pět ...
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) trvá na tom, aby platy ve zdravotnictví od příštího roku nerostly plošně. Případné debaty o protestech zdravotníků kvůli tomuto zvyšování považuje za nepatřičné. O řešení situace se dá stále jednat, řekl Vojtěch v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prostor k dohodě vidí i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Práce přesčas je celkem běžnou praxí. Může ji ale zaměstnavatel nařídit, a jaké má zaměstnanec právo na proplacení hodin práce navíc?