zákoník práce přesčasy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zákoník práce přesčasy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letos v únoru uplynulo deset let od výzvy lékařů nespokojených s podmínkami v českém zdravotnictví „Děkujeme, odcházíme“. Mladé doktory láká zahraničí i nadále, většina míří do sousedního Německa. Téma je znovu aktuální v době pandemie, kdy v českých nemocnicích chybí personál. Na české lékaře v cizině apeloval i prezident České lékařské komory Milan Kubek a vyzval je, ať se vrátí pomoci domů. Kvůli české byrokracii však akce skončila fiaskem. Pro mladé doktory to bylo další zklamání z vlasti. Proč vlastně...
S druhou vlnou koronaviru přichází i znovuzavádění home office. Někteří zaměstnavatelé se vzdálenou práci svých zaměstnanců připravili při první vlně, jiní stále tápají. Zákoník práce totiž práci na home office nijak podrobně neupravuje. Jak správně nastavit pravidla a co může zaměstnavatel při práci z domu zaměstnanci zakázat?
Rozdílné cenové hladiny v hlavním městě a v jednotlivých regionech nejsou důvodem pro odlišné mzdy zaměstnanců na stejných pozicích, řekl Nejvyšší soud.
Díky kontům pracovní doby lze zaměstnancům přidělit jen takový objem práce, aby odpovídal momentální potřebě a poptávce. Zaměstnanci tak budou mít jistotu stálého příjmu a nemusí se bát, že pracovní místo ztratí.
České zdravotnictví potřebuje stále více peněz. Šéf rezortu Adam Vojtěch tvrdí, že nějaké lze ještě najít ve větší efektivitě uvnitř systému, ale nové zdroje budou muset přijít i zvenčí. Nebrání se ani debatě o zvýšení spoluúčasti pacientů, ačkoli konkrétní kroky mu zakazuje programové prohlášení vlády. „Chtěl bych svolat kulatý stůl zástupců všech stran a bavit se o tom, co jsou schopni akceptovat,“ říká Vojtěch.
České zdravotnictví čeká rušný podzim. Už tento týden by měly lékařské odbory prozradit, jak hodlají ministra Adama Vojtěcha přimět k desetiprocentnímu růstu platů. Ministr zdravotnictví o tom nechce ani slyšet. Argumentuje smysluplně: celkově vyšším přílivem peněz do zdravotnického systému a také již uzavřenými dohodami o financování jednotlivých druhů péče mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) trvá na tom, aby platy ve zdravotnictví od příštího roku nerostly plošně. Případné debaty o protestech zdravotníků kvůli tomuto zvyšování považuje za nepatřičné. O řešení situace se dá stále jednat, řekl Vojtěch v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prostor k dohodě vidí i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nehodlá jednat o desetiprocentním navýšení platů s odboráři, kteří kvůli platům na příští rok vyhlásili stávkovou pohotovost. Jejich vystoupení označil za vyhrožování. Odbory se podle něj musí obrátit na jednotlivé nemocnice a o mzdách jednat s nimi.
Pracovní pohotovost je doba, kdy zaměstnanec pro svého šéfa fakticky nepracuje, ale je k výkonu práce připraven. „Důležité je, aby pracovní pohotovost probíhala mimo běžné pracoviště. Pokud by totiž zaměstnanec byl k práci připravený na místě pracoviště, jednalo by se o pracovní dobu, za kterou zaměstnanci náleží mzda,” říká Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.
Práce přesčas je celkem běžnou praxí. Může ji ale zaměstnavatel nařídit, a jaké má zaměstnanec právo na proplacení hodin práce navíc?