zaměstnavatel a koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zaměstnavatel a koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslanec ANO a bývalý premiér Andrej Babiš kandiduje na prezidenta. Sázkové kanceláře a průzkumy jej před prvním kolem vedle Danuše Nerudové a Petra Pavla řadily k největším k favoritům pro lednové prezidentské volby. Výsledky prvního kola to potvrdily. Andrej Babiš se v druhém kole prezidentské volby střetne s Petrem Pavlem.
Žádný obor neprošel za poslední dva roky tak náročnou zkouškou jako zdravotnictví. Byli to právě lékaři, zdravotní sestry i výrobci léků a vakcín, kdo se pokoušeli zastavit nejhorší pandemii posledních sta let. Tato krize však pro odvětví znamená také obrovskou příležitost. Vždyť jen v roce 2020 se do výzkumu nemoci COVID-19 celosvětově investovalo kolem pěti miliard dolarů. A inovativní start-upy, které okamžitě naskočily na nové potřeby pacientů, se objevily i v Česku.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
Minulý týden chaoticky představená pětitisícová podpora pro rodiny s dětmi byla právem propírána v médiích i na sociálních sítích. Vláda navrhla pomoc domácnostem s dětmi, kterou by dostaly prakticky všechny kromě těch skutečně bohatých. Masivní potenciální výdaj z rozpočtu, který přistane na účtech českých rodin zřejmě v srpnu (před komunálními volbami v září), ukazuje ale ještě na jinou věc – že stát jinak pomáhat neumí.
K 18. únoru skončí povinné testování ve firmách i na školách. K hromadnému testování zaměstnanců se přistoupilo v souvislosti s nástupem vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. Ačkoliv Česko nadále vykazuje rekordní přírůstky desítek tisíc nově nakažených, počet hospitalizací se výrazně snížil z důvodu menší závažnosti varianty omikron. Do 18. února platí povinnost testování zaměstnanců i OSVČ. Jak zařídit testy na pracovišti? Jak na samotesty a antigenní testy?
Pracovní karanténa se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Válek to řekl novinářům před jednáním vlády. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní test na koronavirus.
Prioritami vlády Petra Fialy (ODS) jsou stabilizace veřejných financí, orientace na EU a NATO nebo penzijní reforma, vyplývá z preambule programového prohlášení. Mezi klíčové oblasti řadí vláda také vzdělávání, podporu svobodného trhu, životní prostředí, bydlení, digitalizaci či vědu a výzkum. Zaměří se i na modernizaci státní správy a chce se postarat o zlepšení politické kultury.
Epidemie koronaviru v Česku podle očekávání expertů opět sílí. V úterý se počet nově potvrzených případů nákazy dostal poprvé za dva týdny nad 10.000. Vláda kvůli předpokládanému nástupu nakažlivější koronavirové varianty omikron schválila testování ve firmách, karanténa a izolace se zkrátí na pět dní. Do karantény budou muset i očkovaní a dříve nemocní. Čtrnáct senátorů podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu-19.
Epidemická situace se v posledních týdnech výrazně zhoršuje v řadě zemí. Velmi vážná situace je také na Slovensku, kde v posledních dnech přibývá více než 10 tisíc potvrzených případů covidu-19 za den. Slovensko už 25. listopadu 2021 vyhlásilo nouzový stav a zákaz vycházení, který by měl platit čtrnáct dní.
Se zhoršující se epidemiologickou situací zpřísňuje řada firem interní pravidla. Kromě neočkovaných, jimž to od pondělí nařídila vláda, se mnohde musejí testovat i ti, kteří vakcinaci podstoupili nebo nemoc prodělali. Na nákup samotestů pro neočkované mohou přitom zaměstnavatelé pobírat příspěvek od státu, na testování očkovaných nikoli. Nařizovat očkování, jak to dělá řada velkých firem v zahraničí, se ale české firmy neodvažují.