zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Připravovaná legislativa počítá se zpřísněním daňových podmínek pro práci na dohodu o provedení práce, měly by však platit až od příštího roku. Jak se bude počítat čistá odměna z dohody o provedení práce během letních brigád? Podívejme se na praktické příklady.
V reakci na loňský boom žádostí o přiznání předčasných důchodů a strmý nárůst státních výdajů na ně zahrnula vláda do své aktuální takzvané reformy důchodového systému i změny v nárocích na předčasné státní penze.
Dojde-li při plnění pracovních úkolů k úrazu, má zaměstnanec nárok na odškodnění. Cesta k němu však nemusí být tak snadná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Co by si měl zaměstnanec pohlídat, na jaké odškodnění má nárok a jak se při jeho uplatnění postupuje? Odpovědi naleznete v rozhovoru s Radkem Novotným, advokátem projektu www.pravnikpracovniuraz.cz.
Co je náhrada mzdy a kdo ji platí? Kdy přijde na účet? Mohou náhradu mzdy dostávat na účet i OSVČ? Podívejme se přehledně na podmínky a kalkulačku pro výpočet v roce 2023.
V roce 2023 platí, že je-li hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce do limitu 10 tisíc korun měsíčně, tak se z ní neplatí pojistné ani na sociální zabezpečení ani na zdravotní pojištění, a to bez ohledu na počet takových dohod, které má zaměstnanec v daném měsíci uzavřeny.
Pro zaměstnance je rozhodující čistá mzda, tedy částka, kterou dostanou na svůj bankovní účet od zaměstnavatele. Zvýšení hrubé mzdy o tisícikorunu však nezvyšuje čistou mzdu všem zaměstnancům stejně. Rozdíly jsou poměrně značné, podívejme se na praktické příklady.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Ministr financí Zbyněk Stanjura ohlásil možné zvýšení DPH, které by mělo státu přinést až 24 miliard korun, a konflikt uvnitř vládní koalice o řešení rozpočtových schodků může pokračovat dalším dílem. Pro zvyšování DPH přitom není lepší doba než právě tato.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Na dohodu o provedení práce v praxi pracují nejenom zaměstnanci, ale i OSVČ, studenti nebo důchodci. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit zdanění.