zaručená mzda v roce 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zaručená mzda v roce 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ceny potravin v Česku rostly během posledních měsíců rychleji než inflace, některé konkrétní druhy potravin zdražily o desítky procent. Dokážete si ještě vzpomenout, kolik stály potraviny v březnu 2020? Podívejte se na interaktivní infografiku deníku E15 a tipněte si, jak rostly ceny chleba, vajec, hovězího masa, mléka nebo piva.
Vládní důchodová reforma a konsolidační balíček jsou souhrnem těžkých kompromisů, přiznává ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. „Člověk cítí tlak z různých stran, jako KDU-ČSL jsme samozřejmě na své partnery také tlačili,“ říká. Za jeden z úspěchů lidovců považuje zachování výchovného pro důchodkyně, byť do budoucna zanikne. Dalším reformním terčem by se mohly stát podle Jurečky příliš vysoké výdajové paušály živnostníků. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.
Rozdíl mezi čistou a hrubou mzdou je evidentní. Sjednaná hrubá mzda se zaměstnavatelem a čistá mzda obdržená na účet se liší z důvodu povinných srážek - zaměstnanci je sražena daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění.
S ministerstvy, která se jeho straně podařilo získat při jednáních koalic Spolu a Pirátů se STAN, je spokojen šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovcům podle něj umožní prosazovat zamýšlené změny v sociální politice, zemědělství i oblasti životního prostředí. „Důležité je, aby ministerstva zemědělství a životního prostředí řídila jedna politická strana. Chci, aby tyto úřady byly v přátelském vztahu. Česko posune dopředu už jen to, že se z nich stanou úzce spolupracující partneři," říká Jurečka.
Další růst důchodů a minimální mzdy od začátku ledna je jednou z hlavních změn roku 2021. Začíná také platit zákon o náhradním výživném, který prosadila šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), i novela zákoníku práce a s ní spojená sdílená pracovní místa.
V lednu stoupla částka, nad kterou se dlužníkům v insolvenci sráží mzda bez omezení. Tato suma se zvýšila z 6 429 korun na 6 502 korun. A to díky navýšení normativních nákladů na bydlení.
Minimální mzda v Česku činila loni 13 350 korun. Odbory požadovaly růst o 1 650 korun, zaměstnavatelé chtěli zvýšení o 700 korun. MPSV předložilo 3 návrhy růstu o 1 150, 1 350 a 1 650 korun. Koaliční partner nakonec přistoupil na kompromis a minimální mzda se zvýší o 1 250 korun na 40,5 procenta průměrné mzdy, konkrétně na 14 600 korun.
V příštím roce se má minimální mzda znovu zvýšit. Pracovníci pobírající nejnižší možnou mzdu si v posledních letech přilepšují pravidelně. Poslední lednové navýšení se dotklo přibližně 150 tisíc lidí, protože spolu s minimální mzdou se zvedla i takzvaná mzda zaručená, která se odvíjí od odbornosti pracovníka.
Přes neshodu na pondělním jednání tripartity ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě do dvou týdnů návrh na zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 1200 korun na 13 400 korun měsíčně. Podle Maláčové jde o kompromis mezi požadavky odborů prosazujících nárůst o 1500 korun a zaměstnavatelů, kteří odmítli ustoupit od návrhu na zvýšení o 800 korun. Další termín jednání se sociálními partnery Maláčová dohodnutý nemá.
Sociální demokracie po koaliční radě navrhuje růst minimální mzdy o 1200 korun měsíčně. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) považuje sumu za rozumný kompromis. ČSSD dosud podobně jako například Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požadovala růst o 1500 korun, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se mělo jednat o tisícikorunu.