záruční doba pro firmy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu záruční doba pro firmy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už v květnu či červnu by se mohla radikálně změnit státní pomoc podnikatelům, kteří kvůli protipandemickým opatřením přicházejí o příjmy. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil po sobotní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, že současná podpora firmám založená na dotacích se bude muset změnit na státem zaručené bankovní úvěry. Firmám se to nelíbí.
První dáma tchajwanské ekonomiky Wang Mej-chua si v posledních týdnech na nedostatek zájmu z celého světa rozhodně stěžovat nemohla. Na Tchaj-wanu – a zvláště v továrnách tamní firmy TSMC – se koncentruje výroba polovodičových čipů pro celý svět. Jejich nedostatkem strádají v poslední době zvláště automobilky, které musejí výrazně omezovat výrobu nových vozů. Na tchajwanskou ministryni hospodářství směřovaly žádosti o pomoc z Evropy, ze Spojených států i z Japonska.
V Česku vznikne první dálnice, kterou bude stavět a následně 25 let provozovat soukromá firma. Kus D4 mezi Příbramí a Pískem může být první z mnoha takových spoluprací, takzvaných PPP projektů. „Eurofondy budou vysychat, infrastruktura ale pořád není dobudována. Nebyli jsme tak brilantní v jejich využití jako například Polsko. Teď to musíme dohnat, PPP je jednou z možností,“ říká Martin Borovka, šéf stavební společnosti Eurovia CS, která patří k vítěznému konsorciu.
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
Koronavirová krize zasela do mnoha firem v Česku pocit velké nejistoty. Jak to řešit? „Doporučuji vytvořit si rezervy, třeba uzavřením provozního úvěru se státní zárukou, dokud to ještě jde. Ale mnohé firmy budou muset hledat nové trhy, nové partnery a nové příležitosti,“ říká Petr Manda, ředitel firemního bankovnictví ČSOB.
Stejně jako na jaře tak byly spuštěny či prodlouženy některé kompenzační programy, které mají alespoň částečně zmírnit zasažení firem a podnikatelů souvisejícími opatřeními. Bohužel také nadále platí to, že se v možnostech podpory těžko orientuje a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné jsou oproti jaru výrazně omezené. Jaké programy tedy nadále probíhají, kdo na ně „dosáhne“ a na co si dát při podání žádosti pozor?
Restaurace Výtopna na Václavském náměstí, kombinující jídlo a pití s fuknčními modely vláčků, které jej i rozvážely, bývala za dob před covidem o víkendech beznadějně plná. O hosty, zejména ty malé, neměla nouzi ani přes týden. Za posledního půl roku byl ale „nejštědřejší“ měsíc srpen s tržbami na 37 procentech těch loňských. "Druhou pobočku v Palladiu zavíráme úplně ke konci roku," uvádí šéf firmy Výtopna Group Petr Fridrich.
Provozovatelé hospod, restaurací a barů se obracejí na vládu s žádostí, aby podobně jako hoteliéři dostali kompenzaci za koronavirová opatření. Tvrdí, že vládou nařízené omezení otevírací doby, dopady jarních opatření, ale i slova členů vlády o tom, že jsou restaurace rizikové, významně poškozují jejich podnikání. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale speciální dotační program, který již existuje pro ubytování, dopravu, kulturu nebo sport, odmítá.
Speciální dotační programy pro firmy zasažené koronavirovou krizí se budou zřejmě prodlužovat. Vláda jedná o pokračování Covid Lázně, Covid Kultura a Covid Sport. Ač měly tuzemským firmám pomoci především masivní státem zaručené úvěry, nakonec se o cílené kompenzace perou i další sektory. Chystají se programy na podporu hoteliérů a zájezdových dopravců, pomoc nyní žádají například také pořadatelé kongresů.
Podnikatelé z programů COVID II, III, Praha a plus získali podle dat České národní banky (ČNB) k 7. srpnu 17 miliard korun. Za týden čerpání vzrostlo o 1,1 miliardy korun. Schváleny byly žádosti za zhruba 22,1 miliardy korun. Podle analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka se nadále ukazuje, že podniky často tyto úvěry se státní zárukou chápou jako nástroj, kterým si "pojišťují" přístup k likvidním finančním zdrojům pro případ potřeby v následujících podzimních měsících, uvedl Zámečník.