zásoba uhlí v čr - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zásoba uhlí v čr, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Bývalý vysoce postavený manažer společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar se v polovině května utká o post prezidenta Svazu průmyslu a dopravy s expremiérem Mirkem Topolánkem i Janem Rafajem, šéfem největšího českého pronajímatele bytů Heimstaden. V čele nejvlivnějšího sdružení firem v Česku by Wojnar tlačil vládu k opatřením v energetice. „Pokud nedokážeme zareagovat včas, můžeme začít elektřinu ve velkém dovážet a za určitých předpokladů se můžeme stát importní zemí už od roku 2025,“ říká.
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments 1. díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, na čem může Česko založit svůj rozvoj v příštích dvou až třech desetiletích, aby prosperovalo.
Evropská energetická krize se alespoň prozatím vzdaluje nejčernějším scénářům nedostatku energií. Teplotně přívětivý podzim a úspory ve spotřebě umožnily naplnit evropské i české zásobníky na takovou úroveň, že je hrozba plynu pro letošní topnou sezónu už jen teoretická, míní majitel skupiny Carbounion Holding Petr Paukner. „Zkapalněného plynu bude pro letošek určitě dostatek, pokud nenastane arktická zima nebo katastrofické scénáře v geopolitice. Podíl plynu ve výrobě elektřiny bych dnes přesto nezvyšoval...
Ekologické organizace Greenpeace a Bund Sachsen a Sousedský spolek Uhelná podaly stížnost k Evropské komisi kvůli česko-polské dohodě o dolu Turów. Dohoda nevyřešila negativní dopady pokračující těžby uhlí, uvedly dnes Greenpeace a expertní organizace Frank Bold v tiskové zprávě.
Ještě nedávno nemyslitelná věc se stává skutečností: Česku hrozí uhelná krize. Ne proto, že by se uhlí netěžilo dost, ale kvůli omezeným kapacitám nákladních železničních dopravců. Ti varují, že se do elektráren, tepláren či uhelných skladů nemusí včas přepravit dostatek paliva. Potížím už čelí první teplárny. Vagony nejsou a koupit je se nevyplatí. Rozšířit kapacity o ojeté vagony z trhu je podle dopravců složité, protože je rapidně poptává „celá Evropa“ a nové vagony určené na převoz uhlí se koupit ...
Horníci loni vytěžili v dolech ČSA a Vršany na Mostecku 10,1 milionu tun hnědého uhlí, což je meziroční nárůst o 686 tisíc tun. „Zájem o uhlí je velký. U lomu ČSA se postupně blíží těžba k územně ekologickým limitům, za nimiž už dolovat nelze. Při současném trendu jich dosáhne na přelomu let 2024 a 2025,“ uvedla Eva Maříková, mluvčí energetické skupiny Sev.en Energy, do níž doly patří.
Česko zažívá největší energetickou krizi v novodobé historii. Kvůli vysokým cenám na burze už skončila řada dodavatelů a další jsou v problémech. Nejsou ale jediní. Rekordní ceny paradoxně přidělávají vrásky i výrobcům elektřiny, kterým velké výkyvy na burze zvyšují náklady na zajištění kontraktů. Energetická skupina Sev.en Energy tak v jednu chvíli musela mít na burze zablokovaných dokonce 20 miliard korun. „Doslova kvůli tomu krvácíme. Na takové velké částky ale není připravený nikdo. Může se klidně stát...
Tuzemské energetické společnosti se usilovně připravují na situaci, kdy by Moskva ze dne na den odstřihla Česko od dodávek plynu, tak jak se to ve středu stalo Polsku a Bulharsku. Některé z nich dokonce jednají s alternativními dodavateli. Podle ekonomů však ruské energetické zdroje v nejbližší době zcela nahradit nelze. Rusko dosud zajišťovalo České republice téměř sto procent její veškeré spotřeby plynu a 29 procent spotřeby ropy.
Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Dodavatel Gazprom to odůvodňuje požadavkem Kremlu, aby odběratelé platili v rublech. Hlavní výzva zůstává pro Evropskou unii stejná: pokusit se obejít bez ruských energetických surovin. Jejich odběrem by jinak nadále přihrávala Rusku zhruba miliardu dolarů denně, čímž by podkopávala účinnost protiruských ekonomických sankcí. Jak ale ukazuje infografika E15.cz na základě dat Eurostatu, řada evropských zemí je na energetických surovinách z Ruska značně ...
Část bezpečnostní zásoby plynu by mohl nakoupit přímo stát, podobně jako to dělá s ropou. Jinak se náklady na naplnění zásobníků komerčními subjekty promítnou do už tak vysoké ceny pro koncového uživatele, říká předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Stát totiž s ohledem na situaci letos požaduje zvýšení povinné zásoby zemního plynu jednotlivých dodavatelů. Zatímco loni stálo vytvoření zásob Pražskou plynárenskou miliardu korun, letos to může být téměř i desetinásobek.