zásoby břidlicové ropy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zásoby břidlicové ropy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Naděje na ekonomickou prosperitu i politické zklidnění, kterou přinesla série objevů nových nalezišť zemního plynu ve Středozemním moři v posledních dvanácti letech, bere za své. Optimisté očekávali, že vidina zisků z nerostného bohatství dotlačí státy východního Středomoří ke spolupráci. Pravý opak je pravdou. Evropa čelí ve svém sousedství velkým bezpečnostním hrozbám.
Současná situace a opatření proti koronaviru nemají na burze krátkodobě téměř žádné vítěze, jen poražené. Výjimkou jsou farmaceutické firmy, které mají ve vývoji nadějné léky proti tomuto viru (Gilead Sciences), výrobci hygienických pomůcek (Top Glove) či internetový obchod (Amazon).
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve svém výhledu poprvé předpovídá, že nabídka ropy nečlenských států organizace poroste rychleji než globální poptávka. Zvýšit by se měla nabídka zejména v USA, ale také v Kanadě, Velké Británii, Brazílii a Číně.
Američtí těžaři nedávno překonali hranici deset milionů barelů za den, což je nejvíce za téměř padesát let. Ve čtvrtek IEA navíc oznámila, že Spojené státy minulý týden navýšily i zásoby černého zlata, a to o téměř dva miliony barelů. Potvrzuje se tak prognóza Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle které by se Spojené státy mohly stát světovým ropným lídrem a vystřídat tak Rusko. To loni těžilo téměř jedenáct milionů barelů denně.
Američané letos ze země vytáhnou historicky rekordních více než 10 milionů barelů ropy za den.
Akcionáři břidlicových těžařů vydělali díky dohodě ropného kartelu OPEC až třicet procent.
Podle nejnovější zprávy firmy Rystad Energy mají USA v rezervách 264 miliard nevyužitých barelů ropy. To je více zásob než jakákoliv jiná země na planetě. Tento údaj zahrnuje současná pole, nové projekty, nedávné objevy, ale také odhady neobjevených polí. Více než polovina nevyužité ropy v USA je v břidlicích, uvádí se na stránkách CNNMoney.
Světová spotřeba ropy se díky vysoké poptávce v rozvíjejících se ekonomikách zvyšuje nejrychlejšími tempy za poslední desetiletí a její silný růst bude nejspíše pokračovat. Evidentně se tak nenaplňuje teorie "zlomu" či "vrcholu poptávky po ropě", která předpokládá, že spotřeba suroviny přestane růst a začne klesat. Napsal to analytik agentury Reuters John Kemp.
Americká ropná společnost Exxon Mobil by v příštích dvaceti až třiceti letech mohla investovat do rozvoje potenciálně obrovských zdrojů ropy a zemního plynu v břidličných formacích v Argentině přes deset miliard dolarů (přes 238 miliard korun). Po čtvrteční schůzce s argentinským prezidentem Mauriciem Macrim to řekl šéf amerického podniku Rex Tillerson.
Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za téměř sedm měsíců vrátila nad hranici 50 dolarů za barel. Vzhůru ji tlačí zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a výpadky těžby v různých částech světa. Začátkem letošního roku se cena Brentu v důsledku převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let propadla pod hranici 30 dolarů za barel.