zásoby břidlicové ropy ve světě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zásoby břidlicové ropy ve světě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Naděje na ekonomickou prosperitu i politické zklidnění, kterou přinesla série objevů nových nalezišť zemního plynu ve Středozemním moři v posledních dvanácti letech, bere za své. Optimisté očekávali, že vidina zisků z nerostného bohatství dotlačí státy východního Středomoří ke spolupráci. Pravý opak je pravdou. Evropa čelí ve svém sousedství velkým bezpečnostním hrozbám.
Američtí těžaři nedávno překonali hranici deset milionů barelů za den, což je nejvíce za téměř padesát let. Ve čtvrtek IEA navíc oznámila, že Spojené státy minulý týden navýšily i zásoby černého zlata, a to o téměř dva miliony barelů. Potvrzuje se tak prognóza Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle které by se Spojené státy mohly stát světovým ropným lídrem a vystřídat tak Rusko. To loni těžilo téměř jedenáct milionů barelů denně.
Světová spotřeba ropy se díky vysoké poptávce v rozvíjejících se ekonomikách zvyšuje nejrychlejšími tempy za poslední desetiletí a její silný růst bude nejspíše pokračovat. Evidentně se tak nenaplňuje teorie "zlomu" či "vrcholu poptávky po ropě", která předpokládá, že spotřeba suroviny přestane růst a začne klesat. Napsal to analytik agentury Reuters John Kemp.
Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za téměř sedm měsíců vrátila nad hranici 50 dolarů za barel. Vzhůru ji tlačí zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a výpadky těžby v různých částech světa. Začátkem letošního roku se cena Brentu v důsledku převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let propadla pod hranici 30 dolarů za barel.
Čtyři roky se česká firma Seismik, která provádí analýzu mikrozemětřesení vyvolaných nekonvenční těžbou ropy a plynu, nesla na vlně amerického břidlicového boomu. S propadem cen ropy a útlumem nových vrtů přišel loni první těžký rok. „Ztratili jsme jednoho velkého amerického klienta. Objem amerických zakázek klesá. Loni jsme se tak poprvé ocitli ve ztrátě,“ říká většinový majitel a šéf Seismiku Leo Eisner. Obrat klesl o 40 procent na zhruba 12 milionů korun.
Pouhé tři měsíce od zrušení amerického zákazu vyvážet ropu již surovina proudí ze Spojených států takřka do všech koutů světa. Celkově je sice tento export stále nízký, už má ale schopnost znatelně ovlivňovat globální trh s touto strategickou surovinou, napsala agentura Bloomberg.
Cena ropy klesla na dvanáctileté minimum. Ropa Brent spadla pod hranici 33 dolarů za barel. V roce 2015 se z průměrných 85 dolarů propadla na méně než polovinu. Odpovědět na otázku, jaký bude další vývoj ropného trhu v roce 2016, není jednoduché. Na trhu převládá názor, že ceny ropy zatím příliš neporostou, naopak se ještě o něco málo sníží.
Až 200 miliard barelů ropy by mohlo ležet ve dvou rozsáhlých břidlicových formacích v oblasti kanadských Severozápadních území. Uvádějí to první oficiální odhady Národního energetického výboru a oblastní geologické služby. I kdyby ale bylo vytěžitelné ropy z celkového objemu jen zlomek, i tak by to v Kanadě podstatně zvýšilo objem ověřených zásob ropy.
Čtvrtletní zisk amerického ropného gigantu Exxon Mobil se kvůli levné ropě meziročně propadl o 21 procent na 6,6 miliardy dolarů (162 miliard korun). Exxon je největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě. Další vyhlídky firmy potenciálně zlepšit skutečnost, že ceny ropy začaly od konce minulého týdne silně růst.
Rozmáhající se způsob těžby z břidlicových hornin s sebou nese možná rizika podobná těm, jaká šlo v minulosti pozorovat u vědeckých a technických inovací typu azbest, tabák či škodlivá látka thalidomid. Uvádí to studie, kterou vypracoval hlavní vědecký poradce britské vlády Mark Walport. Podobná dilemata podle ní představují i "vzrušující nové možnosti" nanotechnologií.