zásoby lithia - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zásoby lithia, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jedním z aspektů ruské agrese na Ukrajině je i zábor velkého množství zdrojů nerostného bohatství. Kyjev má smůlu, že se velká část nalezišť železné rudy, uhlí či lithia nachází v ruském sousedství. Tedy v částech země, které Moskva přes ukrajinskou protiofenzivní snahu stále ovládá. Ukrajina tak hospodářsky strádá, zatímco Rusko získalo dodatečné suroviny, které může využít i pro výrobu zbraní.
Čína začátkem měsíce oznámila, že od srpna uvalí exportní kontroly na gallium a germanium. Komentátoři míní, že jde o dosud nejvážnější tah Pekingu v čipové válce s Washingtonem. Restrikce týkající se málo známých prvků důležitých pro výrobu polovodičů, solárních panelů a elektromobilů mají zřejmě sloužit Spojeným státům jako varování. Ceny gallia vzrostly a výrobci elektromobilů jsou znepokojení. Reakce naznačují, do jakých potíží by se Západ dostal, kdyby ho asijská velmoc odřízla od dalších kritických ...
Dekarbonizace bude surovinově náročná pro celý svět, Západu zajišťování zdrojů navíc komplikují politické okolnosti. Evropa a Spojené státy po zkušenostech s koronavirovou pandemií a válkou na Ukrajině usilují o větší kontrolu nad dodavatelskými řetězci. Závislosti na Číně se chtějí zbavit užší spoluprací se spřátelenými státy a domácí těžbou. Ta však budí velký místní odpor. Těžební gigant BHP Group už varuje, že přílišný protekcionismus může podkopat snahu o ochranu klimatu.
Koruna se vrací tam, kam patří. Měna ztrácí sílu a prodraží Čechům dovolené. Cínovecké lithium se mění ve zlato. Akcie australského těžaře vydělávají stamiliony. Globální komoditní bublina splaskla. Klesají ceny zemědělských produktů, energií i kovů. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu.
... ohlásila, že cínovecké zásoby lithia dávají byznysový smysl. ... do příběhu českého lithia. Jen během uplynulých...
Chile vystrašilo svět plány na znárodnění lithiového průmyslu, který dodává na globální trhy čtvrtinu tohoto kovu. Panují obavy, že se tím zkomplikuje přístup k „bílému zlatu“, důležitému pro výrobu baterií. Západ o něj bude zřejmě stále více soutěžit s Čínou. Hlad po surovinách souvisejících s rozvojem elektromobility dohání těžaře k hledání exotických zdrojů a nových metod jejich dobývání. Revolucí by mohlo být šetrnější získávání lithia z opuštěných ropných vrtů.
Chilský prezident Gabriel Boric ve čtvrtek zaskočil trhy oznámením, že se jeho vláda chystá znárodnit tamní lithiový průmysl. Krok má posílit ekonomiku země a přispět k ochraně životního prostředí. Znamená však také novou výzvu pro výrobce elektrických vozidel. Právě z Chile pochází téměř třetina světové produkce lithia. Loni se zde vytěžilo 39 tisíc metrických tun stříbřitého kovu, který je nezbytnou surovinou pro výrobu baterií.
Bývalý vysoce postavený manažer společnosti Škoda Auto Bohdan Wojnar se v polovině května utká o post prezidenta Svazu průmyslu a dopravy s expremiérem Mirkem Topolánkem i Janem Rafajem, šéfem největšího českého pronajímatele bytů Heimstaden. V čele nejvlivnějšího sdružení firem v Česku by Wojnar tlačil vládu k opatřením v energetice. „Pokud nedokážeme zareagovat včas, můžeme začít elektřinu ve velkém dovážet a za určitých předpokladů se můžeme stát importní zemí už od roku 2025,“ říká.
Škoda Auto musí zvýšit ziskovost, aby se jí vrátily investice do elektromobilů, říká šéf výroby Český lithiový poklad zlevnil o čtyři biliony. Rozhodnutí o těžbě padne v ČEZ do konce roku Čechy lákají fondy cílící na sedmiprocentní úrokovou sazbu ČNB. Nalili do nich miliardy Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu…
... se znehodnotily masivní zásoby lithia pod severočeským Cínovcem... na světových burzách. Lithium se šedesátiprocentním poklesem... ambici těžby cínoveckého lithia neohrozí. Finální rozhodnutí...