zásoby plynu ve světě - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zásoby plynu ve světě, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a ...
Ropa, ze které se vyrábějí pohonné hmoty, plasty i některá léčiva, se na burze dlouhodobě těší zájmu investorů, a to navzdory výzvám souvisejících s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurenční WTI? Jak vypadá graf aktuální ceny ropy a jaká je výhledová prognóza do budoucna?
V neděli zahájené fotbalové mistrovství světa v Kataru už získalo nálepku nejkontroverznějšího v historii, a to i přesto že se minule konalo v Rusku. Emirát sklízí kritiku hlavně za stav lidských práv a katastrofální pracovní podmínky při přípravě šampionátu. Od počátku se objevují nařčení, že pořadatelství získal korupcí. Část politiků se od něj proto distancuje, někteří jsou však shovívaví. Důvodem může být, že Katar má velké zásoby zemního plynu, po kterých Západ v době energetické krize lační.
Za rostoucí inflaci, která v kombinaci s dalšími faktory způsobuje globální ekonomické problémy, může mimo jiné „křečkování“ zásob způsobené globálními výpadky dodavatelských řetězců odstartovanými během koronakrize. „Firmy ve velkém kupovaly zásoby, bály se výpadků dodávek. Masivně nakupovali i koncoví zákazníci, kteří byli zavření doma. To jsou počátky dnešní inflace,“ řekl deníku E15 David Vallejo, viceprezident pro dodavatelské řetězce v německé softwarové firmě SAP.
Automobilka Tatra Trucks nyní pracuje na speciálních vozidlech pro českou, belgickou, německou a také pro ukrajinskou armádu. Dodává auta i hasičským sborům. Podle generálního ředitele společnosti Pavla Lazara zůstává poměr vojenské výroby vůči té civilní stejně vysoký jako v předchozích letech. Roste přitom počet vozů, které kopřivnickou továrnu tento rok i v dalších letech opustí „V minulosti se stávalo, že Tatra každý třetí až čtvrtý rok zpomalila. Letos ani v blízké budoucnosti ale stagnovat nebude. ...
Jako déjà vu se v běžné řeči označuje situace, kdy člověka přepadne svědivý pocit, že to, co zrovna vidí či prožívá, již minimálně jednou v životě okusil. Respektive se jedná o určité nutkání věřit, že daná situace není originální, ale představuje opakování něčeho minulého. A přesně takto si musí připadat každý alespoň částečný znalec historie při pohledu na současnou energetickou krizi, v níž se zoufalá Evropa snaží hledat volné zdroje po celém světě a, je-li to nutné, i vysoce přeplácet své konkurenty z ...
Stál u porážky Vladimíra Mečiara v devadesátých letech, poté reformoval slovenskou ekonomiku. Někdejší slovenský ministr financí Ivan Mikloš silně ovlivnil to, jakým směrem se Slovensko v posledních třiceti letech vydalo. V současné době radí moldavské vládě a na Ukrajině se podílí na plánování obnovy válkou poničené země. „Pokud se Ukrajina nevrátí do svých původních hranic, nejenže nebude na Ukrajině stabilita, ale ani nebude možné, aby mezinárodní společenství zrušilo sankce vůči Rusku,“ říká v ...
Impozantnější kulisy pro jednání evropských špiček Česko asi nemá. Na nádvoří Pražského hradu se pod českou a ukrajinskou vlajkou – a pod dohledem odstřelovačů – přivítalo s premiérem Petrem Fialou přes čtyřicet státníků z celé Evropy. Válka na Ukrajině ostatně akcelerovala záměr vytvořit takovou platformu, která by umožnila setkávání nejen unijních lídrů, ale všech premiérů a prezidentů evropských zemí. Jednání na Hradě je historicky prvním setkáním tohoto druhu a Praha tak dostala možnost udat jeho tón.
Investiční skupina KKCG dokončila svou první zaoceánskou investici. V Charlestonu v Západní Virginii začátkem října spustí komerční provoz své výrobny metanolu US Methanol, která bude ročně generovat 200 tisíc tun suroviny. Informaci deníku E15 potvrdila mluvčí skupiny KKCG Dana Dvořáková.
Váznoucí dodávky zemního plynu z Ruska a meziroční růst jeho ceny na evropském trhu na zhruba sedminásobek společně s drahou elektřinou silně dopadají na řadu průmyslových odvětí. V ohrožení jsou především evropští producenti kovů a hnojiv. Jejich odstávky přitom mají často dalekosáhlé dopady pro další navazující odvětví a způsobují dominový efekt. Provoz omezují či uvažují o jeho zastavení například výrobci nápojů jako dánský pivovar Carlsberg či italský producent minerálek Sanpellegrino.