zasoby ropy v kataru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zasoby ropy v kataru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Katar k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu. Uvedl to katarský ministr energetiky Saad Kaabí s tím, že jeho země se do budoucna hodlá soustředit na těžbu plynu. Ropný emirát podle agentury DPA reaguje na eskalaci sporu se sousedními státy v čele se Saúdskou Arábií, které s ním loni přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu.
Ruský projekt Jamal, který spustil svou produkci LNG loni na podzim, si klade za cíl ukojit stále rostoucí poptávku po zkapalněném zemním plynu. Trhu ale vévodí Katar. Důležitým krokem k úspěchu ruského snažení je otevření nových dopravních cest za pomoci ledoborců.
Majetek většiny monarchů světa stojí na výnosech z ropy. Její pozvolné zdražení jim letos vrací chuť utrácet.
Těžba ropy v Rusku v březnu stoupla o 0,3 procenta na 10,91 milionu barelů denně. Vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň za téměř 30 let. Vyplývá to z údajů tamního ministerstva energetiky. Ministr energetiky Alexandr Novak nicméně uvedl, že tento nárůst produkce nebude představovat překážku pro připravovanou dohodu o zmrazení těžby ropy na lednových úrovních.
Globální dohoda o zmrazení těžby ropy by mohla být podepsána v dubnu bez zahrnutí Íránu. Po setkání se svým íránským protějškem to dnes prohlásil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Teherán má podle něj právo zvýšit po letech mezinárodních sankcí svou produkci této strategické suroviny.
Ceny ropy odpoledne smazaly počáteční zisky způsobené zprávou, že přední světoví producenti ropy by se mohli dohodnout na snížení těžby. Největší producenti ropy se nakonec dnes dohodli pouze na zmrazení těžby, a to jen v případě, že se k nim připojí další země.
Vytěžit jeden barel Saúdské Araby stojí pouhé čtyři dolary, současné ceny na trhu pod 50 dolary jsou však pro největší ekonomiku Blízkého východu příliš nízké. Důvodem je, že země má příliš štědrý sociální systém. Aby její rozpočet skončil na nule, potřebuje cenu na 106 dolarech za barel. Přitom ještě v roce 2010 stačila k vyrovnanému rozpočtu cena 69 dolarů za barel.
Americký těžební koncern Chevron Corporation ukončí průzkum ložisek břidlicového plynu v Polsku. Oznámilo to vedení firmy. Zásoby břidlicového plynu v Polsku vyvolaly velké naděje na proměnu struktury energetických dodávek ve východní Evropě, kde mnoho zemí závisí na zemním plynu z Ruska. Polský břidličný sektor ale tyto naděje nedokázal naplnit, napsala agentura Reuters.
Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom by pod tlakem amerického exportu zkapalněného zemního plynu (LNG) mohl ztratit 18 procent svých příjmů. Pro evropské spotřebitele by vliv amerického LNG na světové ceny mohl znamenat zlevnění plynu o 11 procent. Uvádí se to v pondělní analýze newyorského Střediska pro globální energetickou politiku při Columbijské univerzitě.
Britská společnost Centrica v pondělí podepsala kontrakt s americkou firmou Cheniere Energy na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA do Spojeného království. Smlouva o dovozu amerického plynu, který má pokrýt spotřebu 1,8 milionu britských domácností, je přelomová – USA svůj laciný plyn do drahé Evropy dosud nevyvážely.