zasoby ropy v kataru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zasoby ropy v kataru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Dvě předsednictví, dvě plynové krize. Už za pár dní stane Česká republika v čele Rady Evropské unie a stejně jako v roce 2009 bude muset primárně řešit problém s omezenými dodávkami ruského plynu do evropských zemí. V čem se současné problémy od těch minulých liší? Jak bude Česko případný nedostatek energetických zdrojů coby předsednický stát řešit? A proč se západní Evropa ani za třináct let nepoučila?
Česko zažívá největší energetickou krizi v novodobé historii. Kvůli vysokým cenám na burze už skončila řada dodavatelů a další jsou v problémech. Nejsou ale jediní. Rekordní ceny paradoxně přidělávají vrásky i výrobcům elektřiny, kterým velké výkyvy na burze zvyšují náklady na zajištění kontraktů. Energetická skupina Sev.en Energy tak v jednu chvíli musela mít na burze zablokovaných dokonce 20 miliard korun. „Doslova kvůli tomu krvácíme. Na takové velké částky ale není připravený nikdo. Může se klidně stát...
Tuzemské energetické společnosti se usilovně připravují na situaci, kdy by Moskva ze dne na den odstřihla Česko od dodávek plynu, tak jak se to ve středu stalo Polsku a Bulharsku. Některé z nich dokonce jednají s alternativními dodavateli. Podle ekonomů však ruské energetické zdroje v nejbližší době zcela nahradit nelze. Rusko dosud zajišťovalo České republice téměř sto procent její veškeré spotřeby plynu a 29 procent spotřeby ropy.
Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Dodavatel Gazprom to odůvodňuje požadavkem Kremlu, aby odběratelé platili v rublech. Hlavní výzva zůstává pro Evropskou unii stejná: pokusit se obejít bez ruských energetických surovin. Jejich odběrem by jinak nadále přihrávala Rusku zhruba miliardu dolarů denně, čímž by podkopávala účinnost protiruských ekonomických sankcí. Jak ale ukazuje infografika E15.cz na základě dat Eurostatu, řada evropských zemí je na energetických surovinách z Ruska značně ...
Evropská unie v první reakci na válku na Ukrajině jednala jako skutečná unie – jednotně. Překvapilo to nejen Putina, ale i novináře a zkušené pozorovatele a analytiky, a snad i samotné evropské lídry a Evropskou komisi. Šok vyvolaný ruskou invazí zatřásl evropským domem a dal ho do pohybu, unie se vyšvihla do sedla mocnosti, která má ve světě váhu. První série sankcí proti Rusku, bezprecedentní ve srovnání s těmi minulými, byly vyhlášeny rychle; cílem bylo co nejrychleji izolovat a poškodit ruskou ...
Spojené státy už nebudou kvůli válce na Ukrajině od Ruska odebírat ropu a plyn. „Chceme zasáhnout hlavní tepnu ruské ekonomiky,“ oznámil v úterý americký prezident Joe Biden. Ke stejnému kroku se do konce roku chystá také Velká Británie a vyzvalo k němu i osmdesát europoslanců, včetně několika českých. Okamžitý zákaz importu ruských energetických komodit do Evropské unie by nicméně měl na Česko těžké hospodářské dopady, shodují se experti.
Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu "mnohem dříve než v roce 2030". Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Vyplývá to z dnešního prohlášení EK.
Ceny plynu v pondělí divoce reagovaly na vývoj války na Ukrajině a obavy o další osud dodávek fosilních paliv z Ruska. Pro Evropu klíčová velkoobchodní cena zemního plynu ve virtuálním obchodním uzlu TTF v Nizozemsku na dubnové dodání vystoupala v jednu chvíli až na 345 eur za megawatthodinu. Později klesla k 230 eurům. Nahoru šly i ceny ropy. USA zvažují zákaz dovozu této suroviny z Ruska a diskutují o tom i s evropskými partnery. EU se ale zřejmě k tomuto kroku neodhodlá.
Evropská komise připravuje sérii legislativních opatření, která mají příští zimu zabránit opakování kritického nedostatku energetických komodit, informuje agentura Bloomberg. Konečnou podobu dokumentu Brusel zveřejní v březnu. Evropská unie bude po členech například požadovat, aby měli každý rok ke 30. září naskladněné předem určené minimální množství zemního plynu.