zasoby uhli v cesku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zasoby uhli v cesku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Každý pokus o prognózu něčeho tak složitého, jako je lidská společnost, nemůže být ničím jiným než pouhou esejí bez jakéhokoli nároku na zjevenou pravdu. Stačí se jen zamyslet na příkladu počasí, abychom si uvědomili, jak obtížná úloha to je. Je prakticky nemožné na dobu jednoho roku předvídat počasí bez ohledu na to, kolik máme počítačů a družic. Co ale možné je, je načrtnout a modelovat základní obrysy změny klimatu. Lidská společnost je nepochybně složitější systém než počasí, přesto stojí za to se ...
Výroba elektřiny a tepla z uhlí může v Česku kvůli situaci na trhu skončit ještě před rokem 2038, který doporučila Uhelná komise. Představa, že uhlí lze opustit z roku na rok, je ale divoká a vzdálená realitě, řekl Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Přeměna české energetiky podle něj bude stát stovky miliard korun. Za chybu označil, že Česko stále nemá jasno, čím uhelné zdroje nahradí.
Těžební společnost Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače v Česku disponuje největšími zásobami hnědého uhlí v rámci těžebních limitů. A na podzim se díky obří přeložce sítí a produktovodů navíc otevře cesta k dalším stovkám milionů tun vytěžitelného hnědého uhlí, které je určené zejména pro výrobu elektřiny. Podle odhadů společnosti by těžba mohla pokračovat přes třicet let. Podívejte se na fotogalerii.
Nejdelší německá řeka Rýn se v důsledku klimatických změn dlouhodobě potýká s poklesem vodní hladiny, což může mít závažné dopady nejen na tamní ekonomiku. Němci však mají ambiciózní plán, jak udržet hospodářsky nejdůležitější tepnu evropské říční dopravy v chodu. Ten podle agentury Bloomberg zahrnuje konstrukci nových lodí či zdymadel, a dokonce úpravy proudění v řece, aby se na jejím dně usazovalo méně bahna.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Končí doba uhelná, prohlašuje ministr životního prostředí Richard Brabec. Fajn. Bylo by ale také dobré vědět, jaká nová éra začíná. Budoucnost se zatím v Česku jeví jako doba značné nejistoty.
V provozu vydržela dlouhých 53 let, brzy ji ale čeká ukončení provozu a demolice. Vydejte se prostřednictvím reportáže E15 a téměř padesátky fotografií na úplně poslední prohlídku hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. na Chomutovsku, jejíž více než půlstoletí trvající historie se za několik týdnů uzavře.
Plán, jak zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie, už vláda představila. Podle šéfa Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy v něm ale podceňuje potenciál solární a větrné energetiky a naopak příliš spoléhá na biomasu „Dnes to vypadá, že je všude spousta dřeva kvůli kůrovci, to ale odezní. Chceme, aby se toto dřevo spalovalo jen postupně, díky čemuž by je malé a střední zdroje mohly využívat i v delším horizontu,“ říká.
Havíři z Dolu Lazy v Orlové na Karvinsku vyvezli poslední vozík s černým uhlím. Téměř po 130 letech tak v tomto dole skončila těžba. Z přibližně 350 zaměstnanců jich v dole zůstane pracovat ještě zhruba 100, budou mít na starost jeho útlum a likvidaci.
Těžba černého uhlí v Dole Lazy na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek 28. listopadu. Společnost OKD už tam vydobyla všechny ekonomicky rentabilní zásoby, uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.