zasoby uhli v dole bilina - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zasoby uhli v dole bilina, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stát zváží nabídku Severní energetické na převzetí zavřeného dolu Centrum u Mostu. Důl by stát udržoval pro případ potřeby hnědého uhlí. Řekl to po debatě s odbory a starosty na dole ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
Severní energetická uzavře hlubinný hnědouhelný důl Centrum, poslední svého druhu v České republice. Limity těžby hnědého uhlí, které zůstaly na Mostecku zachovány, neumožňují podle firmy jeho další rozvoj. Poslední stěna by v rámci platného povolení měla být dotěžena na jaře příštího roku.
Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny, rozhodla vláda na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti. Důl Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Za limity jsou odhadované zásoby až 150 milionů tun uhlí.
Stovky horníků dnes přivítaly skandováním "zrušte limity" vládu v Ústí. Naopak heslem "zachovejte limity" se obraceli na ministry ekologičtí aktivisté. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) oběma rozděleným skupinám oznámil, že vláda nejspíše prolomí limity na dole Bílina a zachová je na dole ČSA. Demostrace zhruba 550 havířů skončila krátce před desátou hodinou dopolední. Kolem půl jedenácté se začali rozcházet zastánci zachování limitů těžby.
Svaz průmyslu a dopravy vyzval vládu k rychlému rozhodnutí ohledně využití hnědého uhlí z severočeských lomů Bílina a ČSA. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka vláda nemá odvahu říct občanům žijícím v oblasti zásob, že "mají smůlu". Na dnešním sněmu Hanák kabinet dále vyzval k přijetí legislativy týkající se veřejných zakázek a stavebnictví a podpoře vzdělávání či digitální ekonomiky.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v Ústí nad Labem prohlásil, že je shoda na prolomení limitů těžby na dole Bílina. Zásoby z Bíliny zajistí podle ministra uhlí pro české teplárny. Navíc mohou těžaři pokračovat v těžbě v lomu ČSA i v rámci současných limitů, a to metodou ražení chodeb, takzvanému chodbicování, či stěnování.
Roční potřeba hnědého uhlí v Česku klesne do roku 2050 zhruba ze 43 milionů tun na 15,2 milionu tun. Vyplývá to z aktuálně zveřejněné studie Dlouhodobá prognóza trhu s uhlím, kterou pro ministerstvo průmyslu (MPO) vypracovala expertní společnost Vupek Economy, jež se zabývá poradenstvím v oblasti energetiky a životního prostředí. Materiál však zároveň tvrdí, že pro pokrytí všech potřeb odběratelů je nezbytné úplné prolomení takzvaných těžebních limitů.
Prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji je menší zlo než jejich zachování. Při své návštěvě kraje to řekl prezident Miloš Zeman. Prý ale očekává, že majitelé nemovitostí, které budou muset ustoupit těžbě, dostanou od těžařů velkorysé odškodnění. Zeman se má setkat i se zaměstnanci společnosti Severní energetická, do Horního Jiřetína, jehož obyvatelé proti prolomení protestují, se podle oficiálního programu nechystá.
Svaz průmyslu a dopravy ČR podpoří jako klíčový zástupce zaměstnavatelů na pondělním jednání tripartity úplné prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Uvedl to mluvčí svazu Milan Mostýn. Taková varianta by znamenala zbourání celého Horního Jiřetína a místní části Černice. Úprava limitů těžby, kvůli které by se musely bourat domy, nemá ale podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ani dalších dvou předsedů vládních stran.
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. Podle něj to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti takovému prolomení, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně, je i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.