zasoby zemniho plynu v evrope - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zasoby zemniho plynu v evrope, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Cena ropy, která v posledních týdnech výrazně vzrostla, zvedá i kurzy akcií těžařských firem v USA i v Evropě. Burzovně obchodovaný fond iShares U.S. Energy ETF si od konce června připsal téměř 20 procent. Jeho součástí jsou koncerny jako ExxonMobil, Chevron či ConocoPhillips. Akcionáři navíc těží i z rostoucích dividend.
Ceny plynu jsou od útoku na Ukrajinu jak na houpačce. Momentálně vypadají z pohledu spotřebitele zajímavě, neboť jdou dolů. Podle šéfa Pražské plynárenské Ludvíka Baleky o jejich dalším směru rozhodne především oživení, či stagnace v Číně. „Momentálně jsou zásobníky tak naplněné, že pokud nepřijde mimořádně krutá zima, mělo by být plynu na sezonu dostatek,“ říká v rozhovoru.
Rok 2023 byl zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Avšak ceny plynu na začátku srpna vystřelily vzhůru v souvislosti se stávkou na LNG terminálech v Austrálii. Česko i další evropské státy musely v roce 2022 začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Zásadním se stal zkapalněný zemní plyn (LNG), který začal do Česka proudit z pronajatého nizozemského terminálu. Kriticky důležitým se stal plyn z Norska.
O tom, že se ruská ekonomika přesunula do válečného režimu, se mluví už poměrně dlouho. Pokud si ale přečtete ohlasy například z Moskvy, ani náhodou se nezdá, že by se cokoli změnilo. Obchody jsou i nadále plné, západní zboží je stále k dostání, byť za vyšší ceny. Některé obchody sice zavřely, namísto McDonalds je jeho ruská parodie, Starbucks dopadl se svojí ruskou variantou podobně, ale celkově se pro běžného Moskvana mnoho nezměnilo. Článek je převzatý z INFO.cz
Evropské státy v obavě z energetických potíží před zimou hledaly po celém světě náhradu za sankcionované ruské uhlí. Nakonec ho spálily méně, než se čekalo, a kontinent se ho nyní zbavuje. Surovina z Kolumbie či Jižní Afriky tak nyní míří do Asie, kam se svou produkci zároveň snaží udat i Rusko. Cena uhlí pro elektrárny tak prudce poklesla.
Evropa přežila první válečnou zimu bez výpadků elektřiny, ekonomické krize a pouličních nepokojů bez ohledu na úsilí Kremlu, který rozpoutal proti EU energetickou válku. Ovšem vyhráno zdaleka není. Evropa se stále nedokáže obejít bez ruského zemního plynu, podle analytiků bruselského think-tanku Bruegel letos státy Evropské unie zakoupí v Rusku plyn a ropu v celkové hodnotě mezi 14 a 69 miliardami eur.
Evropa se během března radovala, že energeticky zvládla zimu, rizika však s jarem nekončí. Studené počasí v kombinaci s francouzskými stávkami v uplynulých dnech zdražovaly plyn. Největší starosti Západu přineslo nedělní překvapivé rozhodnutí skupiny OPEC+ dobrovolně snížit těžbu ropy o dalších zhruba 1,15 milionu barelů denně. Ceny suroviny vyskočily a čeká se, jak na situaci zareaguje Washington, jehož vztahy s ropným kartelem jsou už delší dobu napjaté.
Cena zemního plynu v Evropě v uplynulých dnech poklesla pod 50 eur za megawatthodinu na 18měsíční minimum a ze svých srpnových maxim už ztratila více než 85 procent. Zároveň se Evropa zbavila své závislosti na zemním plynu z Ruska. Ten nyní tvoří jen jednotky procent importů a do Česka už neproudí z východu takřka nic. Starý kontinent se vyhnul energetickému a ekonomickému kolapsu, sláva.
Současná situace přinesla na trh s plynem obrovskou nejistotu. Nedostatek zemního plynu a jeho astronomická cena způsobily panický úprk od plynu k elektrické energii. Je ale toto chování dlouhodobě racionální?
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.