zdanění cigaret - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zdanění cigaret, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Koaliční strany začaly hledat možnosti, jak snížit výdaje státu a posílit jeho příjmy. Nedávná doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) namířená proti odvodům zaměstnanců nebo dávkám pro rodiny s dětmi se vládním formacím většinou nezamlouvají. Některé návrhy však akceptují. Například lidovci by zvýšili daně z alkoholu a tabáku, Piráti a STAN vidí rezervy u korporací a těžařů surovin.
... a příliš vysokému zdanění běžných cigaret. Také v..., trh s nelegálními cigaretami ale nadále bují... lidé po nelegálních cigaretách sahají i kvůli...
Po loňském daňovém balíčku, který snížil daň z příjmů na 15 procent a pomohl především zaměstnancům, neplánuje vláda Petra Fialy (ODS) v příštím roce pro firmy ani občany žádné zásadní změny v odvodech. Z pětikoalice jsou to především občanští demokraté nebo TOP 09, kteří zvyšování daní odmítají.
Většina Čechů, kteří se snaží přestat kouřit, naráží na nulovou podporu ze strany státu i mezinárodních institucí. Tabák je každoročně příčinou více než osmi milionů úmrtí po celém světě. Osvěta v Česku je však minimální a stát méně škodlivé alternativy kouření nepodporuje. Think Tank Racionální politiky závislostí toto tvrzení podložil studií Harm reduction, kterou v pátek představil v rámci kulatého stolu Institutu pro veřejnou diskusi (IVD). Mediálním partnerem byl deník E15.
Když si ráno zapálíte cigaretu, odvezete děti do školy, dáte si k obědu malé pivo a večer si po dobře odvedené práci zapálíte doutník, nalijete sklenku červeného vína a ochutnáte moravskou slivovici, potkali jste se na své cestě dnem se šesti druhy zboží s vysokými společenskými náklady, ale jen s pěti spotřebními daněmi. Tabák v cigaretě i doutníku, nafta v autě, pivo i slivovice jsou zatíženy spotřební daní. Víno není.
Daňový balíček vzbuzuje kontroverze. Ve všech svých důsledcích nejen prodraží život Čechům, ale také promění pozici země na finanční mapě světa, varuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Pro zahraniční investory se podle ní může stát Česko zemí, kde tempo růstu dluhů začne páchnout banánovou republikou, a za půjčku Česku si tak kapitál nechá patřičně zaplatit. „Byla pohřbena rozpočtově odpovědná země a zrodila se nová, v mnoha ohledech nezodpovědná,“ říká Horská.
To, že česká vláda je často chaotická a od různých členů kabinetu slyšíme protichůdné názory, víme dávno. Dokonce i v případě daní. Posledním příkladem jsou různé návrhy týkající se superhrubé mzdy. Jinak se na věc dívá premiér Andrej Babiš (hnutí ANO), jinak vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). To vše v době koronavirové pandemie, kdy se jedná o zdraví občanů. A zdraví lidí se týká i nový návrh na zvýšení daní na tabákové výrobky, který je v Poslanecké sněmovně. Ten také míří vedle, i když důvody jsou jiné.
Necelých osmdesát miliard korun musí vláda najít v rozpočtu pro příští rok, pokud nechce, aby avizované zrušení superhrubé mzdy znamenalo propad veřejných financí na mnoho let dopředu. Po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem připouští premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) úpravu návrhu.
Koronavirová pandemie, která přinesla propad české ekonomiky, přispěla k některým vládním návrhům na změnu daní, které ale zjevně nemohou řešit obrovské výpadky v rozpočtu. Místo zásadních systémových opatření přichází ministerstvo financí s nápady, které někdy i vypadají líbivě, ale jsou nesystémové a neřeší celkový problém. Navíc máme v paměti zmatky kolem změn DPH ze začátku letošního roku.
Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně. Zároveň by měl být od příštího roku zaveden jako alternativa ke stravenkám takzvaný stravenkový paušál. Obce by také měly mít nově možnost stanovovat místní koeficient u daně z nemovitých věcí jen pro jednotlivé části obce. Počítá s tím daňový balíček pro rok 2021, který předložilo ministerstvo financí vládě.