zdanění kryptoměn - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zdanění kryptoměn, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Investice do bitcoinu a dalších kryptoměn jsou pro mnoho lidí lákavé kvůli vidině ohromujících výnosů. Jenže i na zisky ze spekulace na virtuální měny se váže daňová povinnost.
Globální byznysovou celebritu Česko nemá, nedostatkem podnikatelských talentů ale netrpí. Možná jen musejí dozrát obory, kde už teď patří Češi ke světové špičce.
Termín odevzdání daňového přiznání se neúprosně blíží, ostatně tak jako každý rok. Možná ale jeho tíha na vás doléhá až teď, protože jste v minulém období ještě nebyli majiteli kryptoměn. Jak tedy postupovat při zdanění kryptoměn?
Za řadu bezpečnostních problémů uživatelů mohou firmy, které nedomyslely svůj byznys model. „Vezměte si, že je vaším plánem dostat na trh každý druhý kvartál nový typ mobilu za 1500 korun. S takovouto konstelací okolností je nepravděpodobné zvládnout i pravidelné aktualizace po dobu několika let. To je samozřejmě neuvěřitelná bezpečnostní zátěž,“ tvrdí technický ředitel české pobočky společnosti Eset Miroslav Dvořák. Uživatel, který nechce jinak funkční telefon vyhodit, s tím ale nemá šanci cokoliv udělat...
Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření finanční správy. Daň z příjmu je v takovém případě 15 procent z rozdílu mezi nákupem a prodejem měny. Pro daňové přiznání lze podle správy použít například přepočet z amerických dolarů, který uvádí řada burz obchodujících s virtuálními měnami, například Btc-e nebo bitStamp.
Řídí velký špitál, a přitom je spoluvlastníkem firmy, která obchoduje se zdravotnickými prostředky. Ta přitom více než z poloviny žije ze zakázek od veřejného sektoru. Jen za posledních 18 měsíců uzavřela s veřejnými nemocnicemi smlouvy za osmdesát milionů korun. Manažer teď slibuje, že se svého podílu ve firmě vzdá.
Na Islandu se v letošním roce spotřebuje více energie na tzv. těžbu bitcoinů a dalších virtuálním měn než kolik spotřebují domácnosti. Na provoz počítačů, které vytvářejí bitcoiny a další virtuální měny, je potřeba obrovské množství elektřiny a na ostrově s množstvím obnovitelných zdrojů energie si vytvořila svoji základnu řada firem zaměřených na virtuální měny, píše agentura AP.
Se zrušením superhurbé mzdy a zavedením sazeb daně z příjmů fyzických osob 19 a 24 procent počítá ministerstvo financí od ledna příštího roku. Vyplývá to z návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní od roku 2019. Materiál poslalo ministerstvo k připomínkovému řízení, vyplývá z internetových stránek vlády. Další změny se týkají například odpočtů DPH u veřejnoprávních médií nebo zdanění zahřívaného tabáku.
Jižní Korea zakázala používat anonymní bankovní účty k transakcím v digitálních měnách, aby zabránila jejich zneužívání ke kriminálním účelům, například k praní špinavých peněz či daňovým únikům. Hodnota bitcoinu v reakci dopoledne klesla z 11 tisíc dolarů (228 272 korun) na 10 179 dolarů, což je nejnižší úroveň za tři měsíce.
Svět kryptoměn má za sebou další rekord. Loňský prosinec byl totiž nejbohatším měsícem v historii, co se týče objemu peněz získaných novými emisemi. Podle serveru ICObench utratili investoři v rámci více než dvou stovek primárních nabídek mincí bezmála 1,4 miliardy dolarů (30 miliard korun). Celkem loni firmy získaly prodejem svých kryptoměn 5,5 miliardy dolarů, v roce 2016 to bylo pouhých 80 milionů dolarů.