zdymadlo hněvkovice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zdymadlo hněvkovice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Po letech výstavby se v sobotu s velkou slávou otevřela vltavská vodní cesta mezi Českými Budějovicemi, Orlíkem a Prahou, když Ředitelství vodních cest vpustilo lodní provoz do zdymadla na jezu Hněvkovice u Týna nad Vltavou. Úplná spokojenost ale mezi jihočeskými politiky nepanuje. Vodní cesta vykazuje jednu zásadní nevýhodu.
S lehkou nadsázkou lze říci, že nejdelší česká řeka Vltava se ve druhé polovině dvacátého století proměnila z cesty pulzující po staletí v mrtvou soustavu rybníků. V květnu se to ale změní. Po deseti letech výstavby zdymadel, přístavů a rejd řeka od Českých Budějovic ku Praze opět stane cestou odněkud někam. Splavnění a návrat lodí do jižních Čech ale budí emoce mezi politiky i podnikateli. Jedni projekt vítají jako příležitost k rozvoji kraje, podle jiných jsou to jen utopené peníze.
Ve vesničce Hněvkovice kousek od Týna nad Vltavou dělníci prorážejí poslední velký špunt na vltavské vodní cestě mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem. Na zdejším jezu vzniká za 200 milionů korun plavební komora, rybí přechod a přístaviště. Ředitelství vodních cest chce komoru dostavět ještě letos, lodím se ale otevře až v dubnu. Server E15 měl možnost nahlédnout do útrob stavby, než je definitivně skryje voda.
Za dvě momentálně největší vodní stavby na českých řekách zaplatí stát o miliony korun více, než původně čekal. Jak při budování Hněvkovického jezu s plavební komorou u Týna nad Vltavou, tak při rekonstrukci labské plavební komory Velký Osek se nelze vyhnout takzvaným vícepracem. Oba projekty si je vyžadují kvůli nečekaným zjištěním přímo na staveništi.
V českobudějovickém přístavu České Vrbné začala v sobotu nová plavební sezona. V pořadí třetí formální odemykání řeky Vltavy přitom s sebou přineslo hned několik tvrdých novinek. Ředitelství vodních cest (ŘVC) otevřelo provozu plavební komoru v Hluboké nad Vltavou, čímž se splavnost horní Vltavy prodloužila z Českých Budějovic až k hrázi Hněvkovické přehrady.