zdymadlo na vltave - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zdymadlo na vltave, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Začaly vznikat už na konci 19. století a většina z nich je dodnes funkční. Plavební komory, jezy nebo vodní elektrárny na více než 300 kilometrů dlouhé trase mapuje nová aplikace Fakulty stavební ČVUT v Praze. Prohlédněte si historické u současné fotografie staveb.
Modernizace velké plavební komory v Hoříně u Mělníka jde do finále. Na secesní zdymadlo technici osadili nová dolní vrata. Autojeřáb, který vrata zvedal, byl umístěný na plavidle František a správnou polohu vrat na dolním ložisku pomohli zajistit potápěči.
Město Nymburk ve středu odpoledne uzavřelo lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako zřícená lávka v Praze Troji. Podle prvotního zjištění policie má lávka pravděpodobně systémovou konstrukční chybu, při které dochází ke korozi předpínacích lan, řekl starosta Nymburku Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk). "Na základě uvedeného nám bylo doporučeno ukončit provoz lávky, dokud nebude prokázána její bezpečnost," řekl Fojtík.
Za zhruba sto milionů korun najde u Napajedel stání celkem 77 rekreačních plavidel.
Pražský úsek Vltavy je nejfrekventovanější plavební cestou Česka. Poslední sezony jsou pro provozovatele lodí nadmíru úspěšné. Zájem o jejich služby roste nejen ze strany cizinců. Peníze nesou i půjčovny šlapadel a desítky lodí ukotvených při nábřeží, které slouží jako plovoucí bary nebo galerie.
Vltavská vodní cesta od Prahy k soutoku s Labem projde v příštích třech letech velkou modernizací. Ředitelství vodních cest (ŘVC) uspělo s projektem u Evropské komise, která minulý týden schválila jeho financování z nového evropského zdroje Connecting Europe Facility (CEF). Celkové náklady odhaduje investor na 1,3 miliardy korun, z toho CEF dodá 85 procent.
Po letech výstavby se v sobotu s velkou slávou otevřela vltavská vodní cesta mezi Českými Budějovicemi, Orlíkem a Prahou, když Ředitelství vodních cest vpustilo lodní provoz do zdymadla na jezu Hněvkovice u Týna nad Vltavou. Úplná spokojenost ale mezi jihočeskými politiky nepanuje. Vodní cesta vykazuje jednu zásadní nevýhodu.
Povodí Vltavy plánuje společně s pražským magistrátem rozšířit Vltavu u Velké Chuchle. Opatření by mělo pomoci v případě povodní.
S lehkou nadsázkou lze říci, že nejdelší česká řeka Vltava se ve druhé polovině dvacátého století proměnila z cesty pulzující po staletí v mrtvou soustavu rybníků. V květnu se to ale změní. Po deseti letech výstavby zdymadel, přístavů a rejd řeka od Českých Budějovic ku Praze opět stane cestou odněkud někam. Splavnění a návrat lodí do jižních Čech ale budí emoce mezi politiky i podnikateli. Jedni projekt vítají jako příležitost k rozvoji kraje, podle jiných jsou to jen utopené peníze.
Ředitelství vodních cest dokončilo plavební komoru na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou. Je to poslední zdymadlo na vltavské vodní cestě mezi Českými Budějovicemi a Prahou.