žebříček indexu kvality života - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu žebříček indexu kvality života, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nižší valorizaci důchodů, kterou schválili poslanci a senátoři a kterou podepsal prezident Petr Pavel, může Ústavní soud potvrdit. Naznačují to dvě nedávná soudní rozhodnutí. Zvýšíme daň z nemovitostí výměnou za osekání dotací, navrhuje STAN. Obce jsou proti. Vláda rozdělí Českou poštu na dvě části. Transformace spolkne osm miliard. Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.
Ano, mohli jsme jet do Říčan a napsat reportáž z města, které opakovaně zvítězilo v žebříčku kvality života sestavovaném společností Deloitte. Raději jsme se ale vydali do sedmitisícového Slavkova u Brna. Proč? Podle tvůrců indexu kvality života Slavkov za posledních pět let nabídl svým obyvatelům znatelný pokrok ve sledovaných ukazatelích a stal se tak jedním z největších skokanů v zemi. Vyrazili jsme proto zjistit, zda to Slavkované vidí podobně.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
Mezi deseti nejhoršími obcemi pro život je pět měst z Ústeckého kraje. Po Orlové a Karviné v Moravskoslezském kraji se lidem nejhůř žije v Mostě, dále v Litvínově na Mostecku a Žatci na Lounsku. Pomyslné sedmé a osmé místo mezi nejhůře hodnocenými městy obsadily Kadaň na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku. Nejlépe se naopak lidem žije ve středočeských Říčanech a v Praze, píše se v průzkumu společnosti Obce v datech, který zkoumá index kvality života v Česku.
Středopolská Lodž se stala nejlepším městěm pro podnikání v rámci žebříčku Business-Friendly City Perception Index v regionu střední a východní Evropy. Loňskou druhou příčku si udržela Praha, třetí skončila Lublaň. Do první pětice se ještě probojovaly Budapešť a Kyjev.
Úroveň života ve městech se zvyšuje s výskytem zelených ploch. Jak vědci potvrzují, zeleň má na život uvnitř metropolí významný dopad. Nesouvisí totiž jen se zkvalitňováním městských oblastí, ale má pozitivní vliv také na naše fyzické i duševní zdraví.
... letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu... třetí příčku žebříčku se dostalo Finsko. Index společenského... Kypr. Prvenství v žebříčku obhájilo Norsko, druhé... rozvoje (Social Progress Index) sestavuje...
Organizace spojených národů vyhlásila potřetí za sebou Finsko nejšťastnější zemí světa. Za Finskem následuje Dánsko, Švýcarsko, Island a Norsko. Jak jiný než jinde na světě je život ve šťastném Finsku v době pandemie koronaviru?
Konzultační společnost D&L Partners na základě nového indexu PICSA zařadila Prahu na třinácté místo v žebříčku kvality života ve světových městech. Společnost vybírala z celkem 113 míst. V žebříčku bere v potaz různá kritéria, mezi která patří kromě hrubého národního produktu také třeba dostupnost bydlení a lékařské péče či přístup ke vzdělávání. Zvláštní důraz je přitom kladen na společenskou a ekonomickou spravedlnost.
Česká republika se v kvalitě života umístila mezi 149 státy na 24. místě. Proti loňskému roku si polepšila o dvě místa, přeskočila i USA. Prvenství udrželo Norsko, na druhé místo se dostalo Dánsko a bronz obhájilo Švýcarsko. Nejhůře dopadly africké státy Čad, Středoafrická republika a Jižní Súdán. Analýzu provedla společnost Deloitte, která index každoročně sestavuje s neziskovou organizací Social Progress Imperative.