žebříček kvality života - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu žebříček kvality života, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ano, mohli jsme jet do Říčan a napsat reportáž z města, které opakovaně zvítězilo v žebříčku kvality života sestavovaném společností Deloitte. Raději jsme se ale vydali do sedmitisícového Slavkova u Brna. Proč? Podle tvůrců indexu kvality života Slavkov za posledních pět let nabídl svým obyvatelům znatelný pokrok ve sledovaných ukazatelích a stal se tak jedním z největších skokanů v zemi. Vyrazili jsme proto zjistit, zda to Slavkované vidí podobně.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
Česká lyžařská střediska postupně zahájila před koncem roku zimní sezonu. Na sníh bohatý prosinec ale vystřídala povánoční obleva. I přesto přes vánoční svátky až do nového roku fungovala většina středisek. Nyní ale areály bojují s nedostatkem sněhu, a některé dokonce provoz zastavují. „Všichni doufají v rychlý obrat počasí a v to, že od poloviny ledna bude již normální zima. Dohnat ztráty se však nepodaří. Určitý potenciál je v měsíci březnu. Pokud by se zopakovala výjimečně dobrá návštěvnost z loňska, ...
O Česku se často mluví jako o zemi montoven, kde se daří nízko kvalifikované práci. Sociolog Josef Bernard, který se věnuje výzkumu venkovských oblastí a periferií, ale namítá, že o montovnách lze mluvit jen v případě českého venkova, tuzemská města jsou naopak od průmyslu téměř odproštěna. Proto po pádu komunismu na venkovské oblasti dopadl rozpad tuzemského průmyslu výrazně více. „Existují území, kde rozpad průmyslových podniků vytvořil ekonomické vakuum v podobě nezaměstnanosti, chudoby a také odchodu ...
Kvůli rostoucím cenám hypoték se opět rozšíří okruh lidí, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení. Musí se proto stále častěji spokojit s nájemními byty. Jak je na tom trh s nájemním bydlením? Co by měli udělat stát nebo samospráva, aby se dostupnost bydlení zvýšila? To jsou témata, která s redaktorem deníku E15 Romanem Pospíšilem rozebrali hosté pořadu Pod lupou: Antonín Juriga, zástupce společnosti XPlace, Jan Žůrek, spoluzakladatel české kanceláře KPMG, Marcel Soural, předseda představenstva společnosti ...
Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) s podporou sdružení minipivovarů oficiálně žádá, aby byla „česká pivní kultura“ zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. I když může tato žádost připadat někomu zvláštní, má ryze praktický význam. Jde také o odpověď na otázku, zda je české pivo a česká pivní kultura opravdu tím, čím se mohou Češi chlubit celému světu, popř. co bychom měli udělat proto, aby to tak zůstalo.
Pokladní v obchodě nebo personalistka na HR oddělení. Řady profesí, které dnes neodmyslitelně patří k běžnému životu, možná za pár let značně prořídnou. A to nejen ve světě. Podle statistik Mezinárodní robotické federace je Česká republika patnáctá v žebříčku států s nejvyšším nárůstem počtu robotů. A v následujícím roce chce do robotiky ve svých organizacích investovat až 88 procent tuzemských společností napříč obory.
V poslední době vychází tolik nových filmů, že je těžké se v jejich záplavě zorientovat a vše sledovat. České verze streamovacích služeb, jako jsou Netflix, HBO Go (od 8. března HBO Max) nebo už brzy i Disney+, přinášejí stále další a další novinky – a kromě toho nezapomínají na staré dobré klasiky, které ani s přibývajícími roky neztrácejí na kvalitě a oblibě. Možností je zkrátka víc než dost. Tak si v tom pojďme udělat trochu pořádek a říct si, co opravdu stojí za to.
Umělé bezdrátové srdce, virtuální realita během přípravy na operace nebo spuštění aplikace IKEM Online, ve které pacienti najdou veškeré lékařské zprávy nebo mohou s lékaři sdílet třeba EKG ze svých chytrých hodinek. To jsou příklady inovací, na nichž teď Institut klinické a experimentální medicíny pracuje. Věc, která naopak pražské špičkové pracoviště trápí, je nedostatek zdravotnického personálu. „Na druhou stranu nám covid pomohl v určitém zpopularizování zdravotnictví. O studium je větší zájem,“ říká ...
Mezi deseti nejhoršími obcemi pro život je pět měst z Ústeckého kraje. Po Orlové a Karviné v Moravskoslezském kraji se lidem nejhůř žije v Mostě, dále v Litvínově na Mostecku a Žatci na Lounsku. Pomyslné sedmé a osmé místo mezi nejhůře hodnocenými městy obsadily Kadaň na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku. Nejlépe se naopak lidem žije ve středočeských Říčanech a v Praze, píše se v průzkumu společnosti Obce v datech, který zkoumá index kvality života v Česku.