žebříček zemí podle hdp - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu žebříček zemí podle hdp, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Lepit pomocí zadlužení díry ve státním rozpočtu je něco, čemu by se zodpovědní politici měli vyhnout. Zadlužení má sloužit k překlenutí válek, pandemií či krizí, ale hlavně mají půjčené peníze mířit do produktivních investic, říká v rozhovoru v rámci projektu PFI Talks americký historik ekonomie Barry Eichengreen.
V Česku je oblíbeným sportem mezinárodní srovnávání v různých statistikách. Ať už je to spotřeba piva na hlavu, nebo třeba výše hrubého domácího produktu na hlavu. Tohoto riskantního sportování se dopouštějí i někteří známí ekonomové nebo politici. Jen si vzpomeňme, jak se Andrej Babiš už přede dvěma lety chválil za to, že díky jeho vládě „jsme životní úrovní předstihli Španělsko, dnes jsme na tom jako Itálie“.
Zvyšování úrokových sazeb velkých centrálních bank, napjatý trh práce s dynamickým mzdovým vývojem a příliš expanzivní fiskální politika působí na další růst cen. „Pořád si myslím, že v tomto vysoce inflačním prostředí je povinností bojovat s vysokými inflačními očekáváními a potvrzovat naše odhodlání, že jsme připraveni přivést inflaci k cíli co nejrychleji,“ řekl viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro E15. Vyjádřil také k devizovým intervencím, rozpočtové politice státu, k plánům na zavádění ...
Výkonný ředitel jedné ze dvou nejhodnotnějších německých společností se veřejně opřel do řízení ekonomiky a způsobu vedení své země. „Co se to s námi stalo? Vybudovali jsme průmysl, dálniční síť a další skvělé věci. Teď opouštíme jádro, aniž bychom měli odpovídající náhradu. Značka Made in Germany je v ohrožení a nemusí trvat věčně. Začali jsme lenivět a přešlapovat na místě,“ postěžoval se šéf Deutsche Telekomu Timotheus Höttges na konferenci Digital X v Kolíně nad Rýnem. „Svobodu a demokracii si dokážeme...
Česko pokračuje v pomoci Ukrajině pod heslem „Pošlete Putinovi dárek“, tentokrát to má být tank Tomáš pro ukrajinskou armádu. Deset procent z cílové částky se už podařilo vybrat prostřednictvím sbírky na webu zbraneproukrajinu.cz, jehož prostřednictvím lze finačně přispět na vyzbrojení ukrajinské armády nákupem pušek, lékárniček či neprůstřelných vest. „V posledních hodinách si sbírka vede nejlépe,“ řekl Blesk Zprávám spoluzakladatel projektu Dárek pro Putina a marketingový specialista Martin Ondráček. ...
Polsko už na podzim ohlásilo plán výrazně zvětšit svou armádu. Válka na Ukrajině a pohrůžky z Ruska vedly Varšavu k dalším smělým obranným plánům. Země chce zvýšit výdaje na zbrojení na tři procenta HDP a za Atlantikem nakoupit velké množství zbraní včetně dalších baterií raketového systému Patriot. Polské zbrojení signalizuje, že se Evropa v příštích letech bude militarizovat a výrobci vojenské techniky si mohou mnout ruce.
Česko je osmá nejhorší země pro založení rodiny a výchovu dětí z hlediska jejich zdraví. Vyplývá to z nové studie australské marketingové společnosti Compare The Market, která zkoumala podmínky života dětí v 31 zemích, které patří mezi členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Státní dluh České republiky stále roste. Za první čtvrtletí dokonce v poměru k hrubému domácímu produktu o 6,3 procenta na 44,1 procenta. Češi se tak zařadili podle Eurostatu na druhou příčku mezi země Evropské unie, kde je růst dluhu největší. Česko překonal jen Kypr. Podle ministerstva financí bylo za růstem předfinancování letošních splátek dluhu a ve zbytku roku neočekává již nárůst celkového zadlužení.
Třetí rok po sobě je Amazon nejhodnotnější značkou světa. Na první deseti místech dominují technologické společnosti ze Spojených států a z Číny. Evropských brandů nadále ubývá. Celková hodnota stovky největších značek světa dosáhla 7,1 bilionu dolarů, ukazuje žebříček Kantar BrandZ.
Česko je baštou bitcoinových zisků, jak dokládá analýza společnosti Chainalysis srovnávající loňské realizované zisky z bitcoinu napříč světem. Tuzemským spekulantům připadla v globálním žebříčku osmnáctá pozice, když na nejpopulárnější kryptoměně dokázali vydělat přes 5,8 miliardy korun. Česko si tak stojí podstatně lépe, než by odpovídalo třeba jeho pozici na ekonomické mapě světa.