zeman cesta do číny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zeman cesta do číny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prezident Miloš Zeman vyhlásil válku šéfovi BIS, chystá na něj udání. Zahraniční politika České republiky, jejíž součastí nejsou pouze obchodní, ale s nimi úzce propojené bezpečnostní zájmy, bloudí delší dobu v podivném lese. Teď se zdá, že se v něm ztratila.
Jedna cesta jednoho státníka do jedné části světa toho ukázala víc, než bývá obvyklé. A přestože se šéf Senátu Miloš Vystrčil už z Tchaj-wanu do Česka vrátil, jeho výprava v domácí politice stále rezonuje. A rezonovat ještě nějakou dobu bude.
Prezident Miloš Zeman už nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. Vadí mu, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan, kterou společně s dalšími senátory a podnikateli absolvoval v tomto týdnu. V rozhovoru pro televizi Prima Zeman označil Vystrčilovu cestu za „klukovskou provokaci“.
Čínské velvyslanectví v Praze označilo cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan za hrubé porušení národní suverenity Číny a vážné zasahování do čínských vnitřních záležitostí. Vyzvalo proto Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. Senátní delegace se vrátila z návštěvy Tchaj-wanu v sobotu dopoledne.
Návštěva předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu představuje překročení červené čáry. Prohlásil to čínský ministr zahraničí Wang I po jednání s šéfem německé diplomacie Heikem Maasem v Berlíně. Peking považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a Vystrčilovu cestu za porušení principu jedné Číny. Maas se Česka zastal, když řekl, že hrozby do politiky nepatří a že od mezinárodních partnerů očekává vzájemný respekt.
Ministerstvo zahraničí si tento týden předvolá čínského velvyslance v Česku kvůli prohlášení šéfa čínské diplomacie, že předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Před odletem do Slovinska na Bledské strategické fórum to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Zákonodárci z Austrálie, Estonska, Francie, Kanady, Litvy, Německa, Slovenska a Spojených států a více než dvě desítky europoslanců vydali společné prohlášení, ve kterém podpořili předsedu českého Senátu Miloše Vystrčila (ODS) před návštěvou Tchaj-wanu, na kterou v sobotu odlétá. Politici zároveň odsoudili nátlak ze strany Číny, která Vystrčilovu cestu ostře kritizuje.
Naprosto nadstandardní program čeká na přelomu srpna a září předsedu Senátu Miloše Vystrčila při jeho cestě na Tchaj-wan. Podle zjištění deníku E15 se s ním a s dalšími členy senátorské delegace sejdou všichni nejvyšší představitelé země i několik ministrů vlády. S prezidentkou Cchaj Jing-wen je schůzka naplánována na 3. září dopoledne místního času.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odletěl z Česka a pokračuje v cestě po střední Evropě, kdy navštíví postupně Slovinsko, Rakousko a Polsko. V Česku strávil šéf americké diplomacie dva dny, na jednáních s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a při vystoupení v Senátu varoval před vlivem Ruska a Číny. V Plzni si také připomněl památku amerických vojáků, kteří před 75 lety osvobodili západní část Československa.
Vztahy mezi USA, Evropskou unií a Čínou nebo rozvoj ekonomické spolupráce byly náplní jednání ministrů zahraničí Tomáše Petříčka a Mikea Pompea v Plzni. Český ministr po diskusi v pivovaru Plzeňský Prazdroj řekl, že USA i Evropa by měly mít know-how například pro samostatný vývoj umělé inteligence. Neexistoval by tak jeden dominantní hráč určující pravidla, kterým by byla Čína. Vztahy s ní podle Petříčka musí být nastaveny výhodně pro všechny strany. V současnosti se podle něj nedaří zajistit pro evropské ...