zemědělské dotace na plochu 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zemědělské dotace na plochu 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zákazníky v českých obchodech již delší dobu trápí vysoké ceny potravin. Nejčastěji z toho obviňují prodejce. Vina za vysoké ceny potravin ale podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly není jen na straně obchodníků, ale i mezi farmáři a potravináři se najdou ti, kteří cenu šroubují co nejvíce nahoru. „Nejvíce to ale vidíme u obchodníků, kteří jsou na vrcholu pyramidy a diktují podmínky na trhu," říká ministr.
Precizní zemědělství spojené s digitalizací se stává důležitým tématem tuzemských farmářů. Má přispět k lepším výnosům i zkvalitnění agrární výroby a snížit negativní dopady rostoucích cen energií a dalších vstupů. Nejrozšířenější jsou závlahová čidla a senzory, které hlídají kvalitu půdy kvůli hnojení. V živočišné výrobě je největší zájem o automatizované dojírny, třídírny vajec a obojky, které monitorují zdraví skotu.
Česká potravinová soběstačnost v průběhu posledních let výrazně klesá. K dalšímu výraznému propadu přispějí drahé energie, pohonné hmoty, hnojiva a další ekonomické důsledky vyvolané válkou na Ukrajině. Středně velcí farmáři navíc varují před navrhovanou změnou dotačních pravidel, která má přidat peníze drobným hospodářům, a ostatním naopak ubrat.
S ministerstvy, která se jeho straně podařilo získat při jednáních koalic Spolu a Pirátů se STAN, je spokojen šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovcům podle něj umožní prosazovat zamýšlené změny v sociální politice, zemědělství i oblasti životního prostředí. „Důležité je, aby ministerstva zemědělství a životního prostředí řídila jedna politická strana. Chci, aby tyto úřady byly v přátelském vztahu. Česko posune dopředu už jen to, že se z nich stanou úzce spolupracující partneři," říká Jurečka.
Spotřeba biopotravin v Česku by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda.
Snížit výměru řepky o desítky tisíc hektarů, více podpořit chovy hospodářských zvířat a zvýšit plochu pěstované zeleniny na trojnásobek – takové jsou cíle ministerstva zemědělství ve Strategii resortu s výhledem do roku 2030, kterou dnes ministr Marian Jurečka představil. Vláda by měla podle něj materiál projednat na začátku května. Ministerstvo by se mělo následně plněním cílů, které si ve svých plánech vytyčí, zaobírat každých šest měsíců.
Zemědělci si podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyjednali pro nové období do roku 2020 spravedlivější podmínky, problém se ale stále ukrývá v míře, v jaké některé národní státy dotační programy spolufinancují. Česko zvýšilo spolufinancování v Programu rozvoje venkova z 15 na 25 procent, ale stále je to méně než jinde. „Polsko má 36 procent, Rakousko dokonce 50 procent kofinancování. Je tady velká disproporce. Budu na to muset reagovat a zahájit diskuzi s ministrem financí,“ říká.
Lesní půda ani rašeliniště nesmí být do budoucna využita pro pěstování biomasy. Vláda dnes schválila nařízení, které biologicky hodnotné plochy chrání před jejich přeměňováním na zemědělskou půdu k produkci biopaliv.
Rozhodnutí Evropská unie omezit používání biopaliv založených na zemědělských plodinách neznamená přímo jejich konec. Naopak. Ministerstvo zemědělství očekává, že dojde k rozmachu jejich druhé generace, která pochází například z lesních zbytků a zemědělského odpadu.
Ministerstvo zemědělství chce zabránit tomu, aby se z výroby bioplynu a elektřiny z biomasy stala druhá fotovoltaika. Odvětví chce proto podporovat spíše investicemi do stavby malých zařízení a do výzkumu, než pomocí státem stanovených výkupních cen. „Cena musí být stanovena trhem,“ řekl v úterý ministr zemědělství Petr Bendl na konferenci deníku E15.