zemědělské dotace na plochu 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zemědělské dotace na plochu 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Snížit výměru řepky o desítky tisíc hektarů, více podpořit chovy hospodářských zvířat a zvýšit plochu pěstované zeleniny na trojnásobek – takové jsou cíle ministerstva zemědělství ve Strategii resortu s výhledem do roku 2030, kterou dnes ministr Marian Jurečka představil. Vláda by měla podle něj materiál projednat na začátku května. Ministerstvo by se mělo následně plněním cílů, které si ve svých plánech vytyčí, zaobírat každých šest měsíců.
Zemědělci si podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyjednali pro nové období do roku 2020 spravedlivější podmínky, problém se ale stále ukrývá v míře, v jaké některé národní státy dotační programy spolufinancují. Česko zvýšilo spolufinancování v Programu rozvoje venkova z 15 na 25 procent, ale stále je to méně než jinde. „Polsko má 36 procent, Rakousko dokonce 50 procent kofinancování. Je tady velká disproporce. Budu na to muset reagovat a zahájit diskuzi s ministrem financí,“ říká.
Lesní půda ani rašeliniště nesmí být do budoucna využita pro pěstování biomasy. Vláda dnes schválila nařízení, které biologicky hodnotné plochy chrání před jejich přeměňováním na zemědělskou půdu k produkci biopaliv.
Rozhodnutí Evropská unie omezit používání biopaliv založených na zemědělských plodinách neznamená přímo jejich konec. Naopak. Ministerstvo zemědělství očekává, že dojde k rozmachu jejich druhé generace, která pochází například z lesních zbytků a zemědělského odpadu.
Ministerstvo zemědělství chce zabránit tomu, aby se z výroby bioplynu a elektřiny z biomasy stala druhá fotovoltaika. Odvětví chce proto podporovat spíše investicemi do stavby malých zařízení a do výzkumu, než pomocí státem stanovených výkupních cen. „Cena musí být stanovena trhem,“ řekl v úterý ministr zemědělství Petr Bendl na konferenci deníku E15.
Čeští zemědělci dnes slyšeli špatnou zprávu z Bruselu. Evropská komise ve svém obsáhlém návrhu reformy společné zemědělské politiky po roce 2013 potvrdila, že mimo jiné navrhuje zavedení stropu pro dotace na jednu farmu ve výši 300 tisíc eur (asi 7,4 milionu korun) ročně, což postihne zejména velké podniky.