zemětřesení v číně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zemětřesení v číně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zemětřesení v Turecku a Sýrii je jedno z nejtragičtějších v posledních letech. Počet mrtvých zatím přesahuje 41 tisíc a několik tisíc obětí pravděpodobně ještě přibude. Po více než týdnu hledání přeživších postupně vyhasíná naděje, že se ještě podaří najít někoho živého. Už teď se hovoří, že by to byl téměř zázrak. Svět už ale zažil ničivá a tragická zemětřesení mnohokrát. Pojďme si připomenout deset nejtragičtějších zemětřesení za posledních šedesát let podle počtů mrtvých.
Rok 2018: milion a čtvrt vyrobených aut. Rok 2022: 735 tisíc. Mladoboleslavská Škoda se potýká s prudkým propadem výroby v době energetické krize a investičně velmi náročné „elektromobilizace“. „S tak malým objemem výroby by Škoda jako značka nemohla do budoucna přežít. Věřím ale, že se letos situace zlepší,“ říká odborář Jaroslav Povšík. Konkurence „tradičních“ automobilek ale sílí: jejich zkostnatělé plány nejdříve narušily elektromobily Tesla, nyní je hodlají nabourat ještě rychleji jedoucí Číňané.
Vysoké školy se obávají omezování výzkumu a spolupráce s byznysem. Některé se dokonce připravují na krizový scénář v podobě distanční výuky. Plzeňské biskupství koupilo v Plzni-Bolevci za více než 300 milionů korun novostavbu o stovce bytů z projektu Bydlení Studentská. Bývalý spolumajitel Škody Transportation Tomáš Krsek se spolu se svou investiční skupinou BHM Group vrhá do nového byznysu. Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete ...
Rizik a globálních nejistot je dnes více než kdy jindy. Válka na Ukrajině, pokračující pandemie, ceny energií, vysoká inflace, rostoucí sazby či migrace napadnou téměř každého. Globálně největším problémem však nemusí být ani jedna položka tohoto seznamu, největší riziko může představovat zpomalující čínská ekonomika. Ta za posledních třicet let rostla ve třetině případů dvouciferným tempem, přičemž v mnoha dalších letech to bylo jen lehce pod deseti procenty.
Větší zemětřesení, než se čekalo. Součástí zítřejšího - čtvrtečního - zasedání dozorčí rady německého koncernu Volkswagen, kam patří i Škoda Auto, má být i několik klíčových personálních změn. Jednou z nich má být povýšení současného šéfa hlavní značky Volkswagen Ralfa Brandstättera do pozice člena představenstva koncernu. Ve vedení značky VW ho má nahradit nynější předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer. Na zjištění německého listu Spiegel upozornil server iDnes.cz.
Na světe v současnosti vzniká nebo je v plánu několik velkých vodních projektů, které vesměs vzbuzují kontroverze. Čína chce bojovat se změnami klimatu sázkou na hydroelektrárny, jenže ani ty nejsou bez ekologického rizika. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tlačí vpřed sporný projekt Istanbulského kanálu a v Africe budí velké vášně přehrada na životadárném Nilu.
Kryptoměny mají za sebou náročný měsíc, během něhož vynikla role dominantního bitcoinu. Na poměry virtuálních měn se nadále ukazuje jako stabilizační prvek, který pomáhá držet výnosy redakčního experimentálního kryptoportfolia na vysokých hodnotách. A to i přes to, že způsob fungování bitcoinové sítě prochází zásadními změnami. V dalších měsících budou navíc zřejmě přehodnoceny některé zavedené náhledy na střední a dlouhodobý vývoj kurzu digitální měny.
První dáma tchajwanské ekonomiky Wang Mej-chua si v posledních týdnech na nedostatek zájmu z celého světa rozhodně stěžovat nemohla. Na Tchaj-wanu – a zvláště v továrnách tamní firmy TSMC – se koncentruje výroba polovodičových čipů pro celý svět. Jejich nedostatkem strádají v poslední době zvláště automobilky, které musejí výrazně omezovat výrobu nových vozů. Na tchajwanskou ministryni hospodářství směřovaly žádosti o pomoc z Evropy, ze Spojených států i z Japonska.
Už za několik týdnů by měl americký prezident Donald Trump předat Bílý dům Joe Bidenovi. Trumpův odchod nepochybně způsobí velký problém některým jeho spojencům a populistickým lídrům ve světě. Takzvaný trumpismus se však podle odborníků ze současné politické mapy jen tak nevytratí. „To by se muselo pracovat na odstranění či alespoň zmírnění jeho příčin,“ upozorňuje Jan Kysela, vedoucí katedry politologie a sociologie Univerzity Karlovy.
Slovenské politické zemětřesení, které odstartovala v únoru 2018 vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, pokračuje. Loni překvapivě vyhrála prezidentské volby do té doby málo známá advokátka Zuzana Čaputová, letošní parlamentní volby pak odstavily od moci stranu Smer-SD, kterou vede někdejší dlouholetý premiér Robert Fico. Toho teď navíc opustil Peter Pellegrini (do 20. března předseda vlády) i někteří poslanci. Sociálnědemokratický Smer, někdejší hegemon slovenské politiky, se tak dál řítí do ...