zivnostnik - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zivnostnik, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zaměstnanci v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat příspěvek k nemocenské až 370 korun denně. Schválili to poslanci, načež příslušná legislativa odputovala do Senátu. Tam se o ní má jednat dnes, přičemž schválení by mělo být jen formalitou. Se stoprocentní nemocenskou je tedy „amen“.
Studio Creative Dock, tvůrci úvěrové platformy Zonky, vytvořili podobnou službu ryze pro firmy. Firma věří, že takzvané peer-to-business půjčky zejména v současné krizi mají šanci na úspěch.
Rok s covidem ovládl nejen česká, ale i německá média. V nich se ale méně vzpomíná, zato více kritizuje a nadává. Z českého pohledu je Německo skoro vzorová země, která podporuje své občany v době krize, platí prakticky všechno všem, a přitom udržuje nízký počet nakažených a mrtvých. Němci to vidí jinak: jsou stejně kritičtí jako Češi, kompenzace jim přijdou nedostatečné a často výběrové, očkování, které dostalo zatím dva a půl milionu lidí, je příliš pomalé, nikdo nemá plán, nic se nehýbe vpřed.
Firmy mohou od příštího týdne nakupovat vybrané testovací sady pro své zaměstnance, kteří si budou moci sami zjistit, zda jsou nakaženi nemocí COVID-19. Vláda rozhodla o příspěvku 60 korun na každý takový test s cílem zajistit pravidelné a plošné testování na pracovištích, která jsou jedním z největších ohnisek nákazy. Náklady státu mohou dosáhnout až 450 milionů korun měsíčně. Peníze půjdou z fondu prevence zdravotních pojišťoven, které to však kritizují.
Češi brzdí se spotřebitelskými úvěry. Během loňského roku nabrali u bank bezmála 75 miliard korun drobnějších půjček, meziročně o dvanáct procent méně. Zadlužili se tak podle statistik České národní banky nejméně za posledních pět let. Lidé jsou opatrnější ve vztahu k budoucnosti, na druhé straně část zájemců o půjčku neprošla přísnějším sítem bank. Někteří se tak upsali nebankovním úvěrářům či přímo lichvářům.
Pokud vláda nebude jasně zdůvodňovat protiepidemické zákazy a omezení, bude postupovat protiústavně, říká odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál. Loni na jaře uspěl se žalobou proti opatřením státu u Městského soudu v Praze. Dostál míní, že rozhodnutí Ústavního soudu bude možné využít i ve sporech živnostníků a firem o odškodnění, které se nevztahují na aktuálně platný nouzový stav.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že se Česko i svět letos začnou vracet k životu jako před pandemií koronaviru. Za prvořadý považuje restart tuzemské ekonomiky a hledání obchodních příležitostí v Asii a v Severní Americe. „Jakkoli je dobře, že jsme provázáni s evropskými trhy, chceme diverzifikovat spolupráci se státy, kde máme velký potenciál do budoucna, a to nejen v obchodu, ale i ve vědě,“ říká.
Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně živnostníkům. Někteří z nich v ní strávili i několik týdnů. Trn z paty jim nevytrhne ani plánovaná kompenzace, pro jejíž čerpání musí být nemocensky pojištěni.
Shoda na takzvaném pandemickém zákoně je důležitá hned z několika důvodů. Jednak je tu konečně legislativa, která lépe vyhovuje specifické situaci kolem nemoci COVID-19. A je to také jeden z mála okamžiků, kdy vláda dokázala nalézt společnou řeč s opozicí.
Živnostníci, kteří se přihlásili k tzv. paušální dani, mohli v lednu zrušit své trvalé příkazy na placení sociálního a zdravotního pojištění. Nyní se však blíží termín splatnosti částky 5 469 korun za paušální daň.