Zkoumani vesmíru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Zkoumani vesmíru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Superstudený pozorovací instrument MIRI na vesmírném teleskopu Jamese Webba (JWST) je zpátky v plném provozu. Inženýři na něm posledních několik týdnů řešili problém s mechanismem přepínání mezi jednotlivými spektry. Největší pozorovací vesmírná laboratoř se tak opět může zaměřit na sběr unikátních snímků planet, galaxií a hledání mimozemského života. A pomůže jí v tom i zápach zrající brokolice či rajský plyn.
Právě čtete nové vydání Technoverse Newsletteru, ve kterém se každý týden věnujeme aktuálním technologickým trendům z Česka i ze světa. Chcete, aby vám každé úterý chodil do e-mailové schránky? Zde se můžete přihlásit k odběru.
Tuzemský vesmírný výzkum se emancipuje. Tým inženýrů z několika českých vysokých škol a univerzit by někdy po roce 2026 měl do meziplanetárního prostoru pod taktovkou Evropské vesmírné agentury (ESA) vyslat vědecký aparát zvaný LVICE² (Lunar Vicinity Complex Environmental Explorer). Půjde o první sondu ryze tuzemské provenience od roku 1996, kdy do vesmíru letěl pátý Magion, zároveň to bude také první česká sonda, která se „podívá“ do meziplanetárního prostoru (tedy za orbitu Země) a v neposlední řadě ...
Když raketa společnosti SpaceX odstartovala, aby její modul poprvé v historii lidstva odklonil asteroid, zástupci českého vesmírného byznysu to sledovali s velkým očekáváním. Právě teď se totiž šestice tuzemských firem a institucí podílí na následné evropské vesmírné misi, která má za cíl zkoumat, zda a jak se Američanům experiment zaměřený na obranu planety povedl. Česko do mise pojmenované Hera investuje více než čtvrt miliardy korun.
Celý život strávil výzkumem vesmíru. Téměř 30 let působil v americkém letectvu a další desetiletí řídil výzkumné středisko NASA Ames. Dnes je 72letý astrofyzik Pete Worden ředitelem soukromé nadace Breakthrough Initiatives, která se zabývá hledáním mimozemského života. „Současné vesmírné programy kladou větší důraz na těžbu surovin ve vesmíru a osídlování planet,“ konstatuje Worden v rozhovoru pro deník E15 během své krátké návštěvy Prahy v rámci konference Prague Laser Space Apps Conference v laserovém ...
Bývalé Československo bylo po Spojených státech a Sovětském svazu třetí zemí, která v první polovině šedesátých let zkonstruovala funkční laser, jehož základy předpověděl už Albert Einstein. I proto se Evropská unie v roce 2011 rozhodla vybudovat v Dolních Břežanech u Prahy unikátní laserové centrum ELI Beamlines. Jeden z jeho čtyř laserů vysílá vůbec nejintenzivnější pulsy na světě. Od roku 2019 využívají centrum vědci prakticky z celého světa. Dalšími zákazníky mohou už brzy být i evropská kosmická ...
Malý výzkumný vrtulník Ingenuity, který je schopen létat na planetě Mars, má za sebou už druhu úspěšnou misi. Tentokrát vystoupal do výšky kolem pěti metrů a oproti první misi také více manévroval. Celkově ve vzduchu setrval 52 sekund, oznámila Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti program robotického vozítka Perseverance včetně vrtulníku Ingenuity.
Zemi včera v bezpečné vzdálenosti minul největší asteroid, který má letos kolem planety prolétat. Vesmírné těleso pojmenované 2001 FO32 se přiblížilo na vzdálenost dvou milionů kilometrů, což odpovídá zhruba pětinásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír.
O přítomnosti vody na Marsu se spekulovalo od sedmnáctého století, a když americká sonda Mariner při prvním přeletu nad povrchem planety v roce 1965 vyfotografovala vyschlá říční koryta, rozptýlila všechny pochybnosti. Nejnovější vědecká studie přináší hodně překvapivou odpověď, kam se voda na rudé planetě poděla.
NASA zveřjenila 360stupňové panorama složené ze 142 fotografií pořízených kamerami Mastcam-Z na hlavě roveru Perseverance neboli v překladu Vytrvalost. V ohromném rozlišení jsou vidět nejen detaily na těle vozítka, ale i na povrchu Marsu. Podívejte se na podrobosti v pořadu Vesmírné zprávy z produkce Mall.TV.