změny ve mzdách od 1 7 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu změny ve mzdách od 1 7 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény - budou lidé dostávat příspěvek? Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? Co dělat v případě výpovědi? Jaká bude výše dávky v karanténě?
Pro rok 2021 se zvyšuje minimální měsíční záloha, kterou platí OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost, o 41 korun. Jaká je splatnost záloh na zdravotním pojištění? Kdo platí minimální měsíční zálohu?
Po ztrátovém roce 2018 se TATRA METALURGIE, dceřiná společnost automobilky TATRA TRUCKS, dostala do zisku. Při tržbách 1,07 miliardy korun dosáhla hodnoty EBITDA ve výši 33 milionů korun. Ukazatel EBITDA dokonce rostl rychleji než tržby, což svědčí o významném růstu efektivity produkce. Mateřské společnosti TATRA TRUCKS dodává TATRA METALURGIE zhruba pětinu produkce kovárny, ze slévárny je to dokonce 30 procent. Polovina produkce společnosti směřuje na export.
Kůrovcová kalamita poslala ceny dřeva k zemi a trh kolabuje. I kvůli tomu utrpěly Lesy ČR loni miliardovou ztrátu. „Dřevo zlevnilo za poslední tři nebo čtyři roky až o sedmdesát procent. Pohybuje se na hranici rentability,“ říká generální ředitel státního podniku Josef Vojáček. Současně ale rostou ceny sazenic na zalesňování a cena pracovní síly, které je kvůli koronavirové epidemii ještě méně.
Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,7 procenta na 36 144 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,6 procenta. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34 125 korun. Reálně to byl nárůst o 4,2 procenta.
Od začátku ledna platí řada změn, které ovlivní naše peněženky i rodinné rozpočty. Po dvanácti letech došlo k navýšení rodičovského příspěvku, z neobvykle štědré valorizace důchodů se pak mohou radovat senioři. Novinkou je také e-neschopenka, v průběhu roku pak Česko čekají on-line daně či poslední vlna EET.
Od 1. 7. 2019 se snížilo povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance o 0,2 procenta. Mzdové náklady zaměstnavatelů nepatrně klesly a zaměstnancům stoupá čistá mzda, neboť daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy.
Zrušení třídenní karenční doby s sebou přináší i změny ve výpočtu nemocenské. Nemocenskou dnes zaměstnavatel vyplácí od prvního dne nemoci. S tím se váže i fakt, že zaměstnavatelé už přemýšlí i nad zrušením takzvaných sick-days. Nový zákon zároveň upravuje pravidla pro zaměstnavatele i OSVČ.
Po letech budování se zbavil svého byznysu a stal se ministrem průmyslu ve vládě Andreje Babiše. Spadá pod něj agenda drahých mobilních dat, nejen jaderná energetika, exportní politika, start-upy, inovační strategie a další. Za své si vzal vytvoření Národní hospodářské strategie 2030, kterou představí do konce roku. „Dlouhodobý cíl v rezortu nezažiju, nevím, jak dlouho tu budu. Chci udělat co nejvíc, aby tu po mně bylo na čem stavět a nezbyla jen spálená země,“ říká Karel Havlíček.
Veřejné finance by se měly dostat z letošního plánovaného přebytku 0,3 procenta hrubého domácího produktu do schodku 0,2 procenta příští rok. Deficit veřejných financí by měl v dalších letech růst, v roce 2021 na 0,3 procenta HDP a v roce 2022 na 0,5 procenta HDP. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, která je součástí Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí vypracované ministerstvem financí.