znečištění ovzduší praha - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu znečištění ovzduší praha, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká metropole zažívala řadu let 1. ledna novoroční ohňostroj. V roce 2020 se však situace mění. Město bude vítat nový rok videomappingovou projekcí na budovu Národního muzea.
Ministerstvo životního prostředí a pražský magistrát připravili akci s názvem Projděte se s námi, která vybízí motoristy, aby místo krátkých cest autem zvolili raděj cestu pěšky.
Praha plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky schválili radní, odsouhlasit ho musí ještě zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.
Vrcholící turistická sezona znamená v hlavním městě i desítky vyhlídkových plaveb po Vltavě denně. Řada lodí však řeku i ovzduší znečišťuje emisemi ze starých naftových motorů, splašky či odpadem z lodních kuchyní.
Hlavní město zavede v době smogových situací MHD zdarma, a to včetně vlaků. Jeden den bezplatné přepravy vyjde městskou pokladnu na pět milionů korun, držitelům časových jízdenek neplánuje magistrát část jízdného vracet. Rozhodli o tom pražští radní. Opatření zvažovala i minulá politická reprezentace, nakonec od něj však ustoupila se zdůvodněním, že by to na kvalitu ovzduší nemělo výraznější vliv. Město nyní připravuje i další opatření, například vyhlášku omezující topení tuhými palivy.
Zákaz vjezdu do metropole v době smogových situací pro nákladní a polovinu osobních vozů, který od začátku loňského roku připravuje vedení Prahy, by zřejmě způsobil dopravní kolaps. Vyplývá to ze závěrů odborné pracovní skupiny pro přípravu omezení, které v úterý dostanou na stůl pražští radní. Na základě doporučení skupiny dosluhující vedení města plán neschválí. Proti opatření se postavil například Středočeský kraj, policie nebo ministerstvo dopravy.
Hnutí Praha sobě vzniklo z iniciativy politiků pražské sedmé městské části v čele s Janem Čižinským. V rámci volebního programu se strana zabývá standardními tématy jako je dostavba pražských okruhů nebo urychlenou výstavbu bytů. Oproti ostatním stranám Praha sobě své programové body vysvětluje relativně obsáhle.
Česká ekonomika patří mezi vyspělými státy i nadále k největším spotřebitelům energie a znečišťovatelům ovzduší uhlíkovými plyny. K dosažení dalšího pokroku v oblasti udržitelného rozvoje je zapotřebí větší politické vůle, uvedla dnes ve svém hodnocení stavu a politiky životního prostředí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž generální tajemník Ángel Gurría je na návštěvě Prahy.
Architekt Ondřej Doule je jedním z mála lidí s českým pasem, kteří se v americké NASA podílejí na přípravách letu na Mars s lidskou posádkou. Jeho specializací je vývoj marťanských staveb. Přiznává však, že práce je teprve na začátku. Vědce čeká nejdříve testování na Zemi a pak ideálně ještě na Měsíci. „Soukromý investor, jako je SpaceX, může mít takový simulátor rychleji než NASA,“ říká projektant a vizionář.
Nejvyšší správní soud zrušil části Programu zlepšování kvality ovzduší pro území Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku. Soud rozhodl na základě kasační stížnosti. Rozhodnutí představuje precedent, který souvisí také s obdobnými programy pro Prahu, Brno a Ústecko.