zpoplatnění silnic 1 třídy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zpoplatnění silnic 1 třídy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Se zástupci Kapsche se scházel i poslanec a dřívější náměstek ministra dopravy Milan Feranec (ANO). Novinářům řekl, že jej policie kontaktovala a prohlédla jeho mobil.
Postup ministerstva dopravy při zadávání provozu mýtného systému po roce 2019 znamená podle současného provozovatele firmy Kapsch ztrátu až 12,1 miliardy korun. Novinářům to řekl šéf společnosti Karel Feix. Stát má podle něj stále dost času zajistit výběr mýta od roku 2020 jinými způsoby. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že Kapsch vybudoval a provozoval mýtný systém o zhruba 13 miliard korun dráž, než za kolik to zvládne nový provozovatel.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběr vítěze tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020. ÚOHS dospěl k závěru, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Ministerstvo dopravy v tendru vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a slovenský SkyToll. S cenou 10,75 miliardy korun měla deset let s použitím satelitní technologie vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a ...
Francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharague kritizoval podmínky tuzemského obřího mýtného tendru. Zadávací podmínky soutěže za zhruba 29 miliard korun podle něj poškozují francouzské firmy hodně působící v severní Americe a naopak nahrávají dosavadnímu správci, rakouské společnosti Kapsch. Uvedl to v dopise, který zaslal ministru dopravy Danu Ťokovi. Ministerstvo stížnost ambasády a francouzských společností obdrželo a pracuje na oficiální odpovědi. Francouzská ambasáda se k problematice vyjádřit ...
Česká Hopodářská komora kritizuje nově vypsané výběrové řízení na správu mýtného systému po roce 2019. Podle komory ministerstvo zakázku za téměř 30 miliard korun připravovalo utajeně a parametry nekonzultovalo s odborníky a podnikateli v dopravě, a má tak pochybnosti o tom, že byla tato obří zakázka vypsána korektně.
Mýtné pro nákladní auta nad 7,5 tuny se v Německu od poloviny roku 2018 rozšíří na všechny silnice první třídy (Bundesstrasse). Na příslušném návrhu zákona se dnes shodla spolková vláda kancléřky Angely Merkelové. Dosud musely nákladní vozy mýtné platit pouze na dálnicích a jim podobných silnicích první třídy.
Zavedení povinnosti platit na německých silnicích mýtné i pro kamiony těžší než 7,5 tuny postihne část tuzemských dopravců. Podle mluvčího Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martina Felixe se zpoplatnění ale na celkovém objemu mezistátní výměny zboží mezi Českem a Německem ale nikterak neprojeví. Jednotlivé firmy, které v minulosti vsadily na přepravu zboží menšími nákladními vozidly, ale povinnost nepříjemně zaskočila.
Stát zřejmě vypíše dva tendry na výběr elektronického mýta na silnicích. První soutěž se bude týkat provozu stávajícího systému poté, co na konci příštího roku vyprší kontrakt s firmou Kapsch. Následně druhá soutěž pak má být na rozšíření zpoplatnění na silnice první třídy, pokud na tom bude politická shoda. Řekl to ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s tím, že stále jde o pracovní verzi návrhu.
Mýtné brány by do budoucna měly sloužit i k postihování řidičů nedodržujících povolenou rychlost nebo pro účely vysokorychlostního vážení kamionů. Problémy s nebezpečným překračováním povolené rychlosti vidí ministerstvo dopravy především v místech stavebních uzavírek na dálnicích. O technických možnostech upravit brány, které slouží jako kontrola placení kamionového mýta, pro účely průběžného měření rychlosti už úřad jednal s jejich provozovatelem, společností Kapsch.
Ministerstvo dopravy hodlá vypsat soutěž na systém výběru elektronického mýta po roce 2016 v takovém termínu, aby nebylo nutné uvažovat o prodloužení smlouvy se společností Kapsch bez výběrového řízení. Podle šéfa resortu Antonína Prachaře to lze ještě stihnout, minulé vlády prý proces výběru nového provozovatele mýta zpozdily.