zprávy ze sýrie - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zprávy ze sýrie, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ačkoli se Češi a nejen oni budou muset v příštích letech zřejmě prokazovat před nástupem do letadla potvrzením o očkování či o testu, víza do většiny zemí na světě mít nemusejí. Spolu s Řeckem, Maltou a s Austrálií má totiž Česko osmý nejsilnější pas na světě, díky kterému se jeho obyvatelé dostanou bez potíží do 184 zemí. Vyplývá to z žebříčku nejužitečnějších cestovních dokladů, který každoročně sestavuje britská poradenská firma Henley & Partners.
Francie stejně jako jiné země Evropy opět bojuje s šířením nákazy koronaviru. Vedle toho ale čelí i dalšímu nebezpečí, nové sérii teroristických útoků. Hrozby vůči Francii byly pravidelné a vlastně nikdy nepřestaly, v posledních týdnech ale aktivity radikálních skupin zesílily.
O víkendu přešel do horké fáze jeden z nejstarších územních konfliktů světa. Pře Arménie s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach vyústila do neostřejších střetů za poslední roky. Podle dostupných zpráv přišly v neděli o život tři desítky lidí, boje pokračují i dnes. Další vývoj bude zřejmě silně záviset na postoji silných regionálních hráčů – Ruska a zejména Turecka.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Situace v Sýrii zůstává nestabilní a rozšíření koronaviru v některých oblastech by vedlo ke katastrofě. V Idlibu sice působí islamisté, ale většinu populace tvoří ženy a děti, které potřebují pomoc. Na vývoji v této oblasti z velké míry závisí bezpečnost hranic Evropské unie, domnívá se Lenka Filípková, která se tam podílí na řízení programů organizace Člověk v tísni.
V chaotické době dozvuků koronavirové pandemie se některé země snaží chopit příležitosti a vyřešit územní spory či pro sebe získat jiné výhody. Na čínsko-indické hranici roste už týdny napětí. Turecko se pokouší prohlubovat svůj vliv na Blízkém východě i na severu Afriky. Horkým místem se opět stává také Korejský poloostrov.
Saúdská Arábie vyhlášením ropné války sice míří na Rusko, pokles cen ale patrně nejvíce dopadne na nejzranitelnější těžařské země. Mezi ně patří především Írán, který se navíc potýká s americkými sankcemi a koronavirovou epidemií, a Venezuela, jež čelí vleklým hospodářským obtížím.
Za Humny je podcast zabývající se mezinárodním děním, politikou a věcmi veřejnými, jehož první díl vyšel teprve v červnu roku 2019. I přesto jej ale letos Rádio Wave vybralo jako jeden z podcastů roku 2019. Za Humny provází studentky mezinárodních vztahů Barbora Chaloupková a Hana Martínková. Obě mimo to pracují v médiích, Barbora v Českém Rozhlase a Hana v DVTV. Povídáme si o jejich vnímání české mediální scény, diskutujeme o tom, zda se česká média dostatečně a kvalitně věnují mezinárodnímu dění a jestli...
Brusel zaujal tvrdý postoj vůči Ankaře, která ve snaze zatáhnout Evropskou unii do řešení syrského konfliktu posílá uprchlíky na unijní hranici. Ministři vnitra sedmadvacítky přislíbili Řecku, že mu pomohou zvládnout nápor na hranici finančně i vysláním policistů. Turecko k řeckým hranicím posílá vlastní bezpečnostní složky, jejichž přítomnost patrně ještě zvýší napětí na místě.
Exploze bomby v autě naloženém sudy s naftou na severu Sýrie připravila o život osm civilistů a zranila sedm lidí. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Kromě toho exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že při pokračujících bojích na severu Sýrie zahynulo v minulých 24 hodinách 29 civilistů.