zrušení karenční doby 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zrušení karenční doby 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nemocenská v současnosti budí vášně skoro jako diskuze o penzích. Znovuzavedení takzvané karenční doby, kdy zaměstnanci po první tři dny nemoci nedostávali žádnou sociální dávku, je extrémně nepopulární myšlenkou, které se bojí i politické strany. Ty ji přitom před nějakými patnácti lety prosadily. Jenže nemocenská stojí hodně peněz, a tak se jí nelze při diskuzi o rozpočtovém šetření vyhnout. Znovuzavedení karenční doby teď doporučují vládní ekonomové.
Letošní rok se chýlí ke konci. Jak budou vypadat různé sociální dávky v roce 2023? Kolik bude činit mateřská, nemocenská, ošetřovné, starobní důchod či rodičovský příspěvek? Spočítejte si čistou mzdu a porovnejte ji s tím, kolik vydělávají ostatní. Vyzkoušejte i naše hypoteční kalkulačky.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
Jednoho z nejbohatších Čechů a bývalého poslance hnutí ANO Pavla Juříčka odstupující Babišova vláda zklamala. Z vysoké politiky letos odešel. Podle svých slov už nechtěl poslouchat „nesmyslné bláboly lidí, kteří ještě mají na zadku skořápku”. Ale řízení země kritizuje dál. „V návrhu státního rozpočtu šlo najít mnohem více úspor, i když to Alena Schillerová popírá. Viděl jsem řadu položek, kde mohla šetřit,“ říká Juříček s tím, že ve své vlastní firmě, výrobci autodílů Brano, uspořil obrovské peníze ...
Volební období současného menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD se chýlí ke konci a vláda už nestihne sněmovnou protlačit žádný z větších zákonů, ke kterým se zavázala v programu před třemi lety. Hodně restů má zejména ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové (za ANO), řadu nedokončených zákonů lze najít také ve volebních programech hnutí ANO i dalších stran.
Končící volební období česká ekonomika procházela kromě pandemického období výraznou expanzí, kterou ovšem vláda nevyužila pro potřebné reformy nebo omezení zadlužování. Rostoucí zadlužování je přitom největším negativem činnosti současné vlády, vyplývá z vyjádření oslovených ekonomů a svazů.
Od 1. 7. 2019 se snížilo povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance o 0,2 procenta. Mzdové náklady zaměstnavatelů nepatrně klesly a zaměstnancům stoupá čistá mzda, neboť daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy.
Zrušení třídenní karenční doby s sebou přináší i změny ve výpočtu nemocenské. Nemocenskou dnes zaměstnavatel vyplácí od prvního dne nemoci. S tím se váže i fakt, že zaměstnavatelé už přemýšlí i nad zrušením takzvaných sick-days. Nový zákon zároveň upravuje pravidla pro zaměstnavatele i OSVČ.
Od července se snížila sazba sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se platí sociální pojištění z dohod, zkráceného úvazku, dvou zaměstnání nebo z nadstandardních mezd?
V případě pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci v pracovní neschopnosti nemocenská, ale až od 15. kalendářního dne. V prvních dvou týdnech tak zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy.