zrušení superhrubé - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zrušení superhrubé, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dlouholetý viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj byl zvolen šéfem nejvlivnějšího sdružení firem v Česku. Kritizuje vládu, která hovoří o zvyšování daní nebo rušení dotací, ale s podniky se o tom nebaví. Chybí mu také opatření v migrační politice, která by odstranila nedostatek některých profesí, jako jsou svářeči nebo CNC operátoři. V otázce zájmu zahraničních investorů o Česko vidí největší bariéru v koruně. „Nejpozději do konce dekády musíme přijmout euro, koruna nás znevýhodňuje,“ říká.
Ačkoli vládní koalice Spolu před volbami slibovala, že nebude zvyšovat daně, Česko čeká v příštích letech vyšší daňová zátěž. A to hlavně firmy, vybrané zaměstnavatele a vlastníky nemovitostí. Střední třída, která vydělala zrušením superhrubé mzdy, zůstane konsolidační balíčkem Fialovy vlády téměř nepostižená.
Pokud se nestane nic zásadního, měl by být čtvrtek 11. května velkým dnem. Vláda zveřejní svůj konsolidační balíček pro veřejné finance.
Fialova vláda vládne teprve druhý rok, a tak je zcela přirozené, že se některé nápady na konsolidaci veřejných financí teprve rodí za pochodu a stylem „někde něco plácneme a pak uvidíme“. Navíc měly jednotlivé strany koalice „pouhých“ osm let v opozici na to, aby do Strakovy akademie přede dvěma lety na podzim nakráčely s jasným stabilizačním balíčkem, no řekněte, osm let, to přece není žádná pořádná doba na přípravu a podle toho to taky vypadá.
Je-li zveřejňování nápadů na prodlužování věku odchodu do důchodu, zvyšování DPH nebo sociálního pojištění pro živnostníky pouštěním pokusných balónků, kdy si ministři zjišťují, co na to řekne veřejnost, jde o dost hloupou metodu.
Ministr financí Zbyněk Stanjura ohlásil možné zvýšení DPH, které by mělo státu přinést až 24 miliard korun, a konflikt uvnitř vládní koalice o řešení rozpočtových schodků může pokračovat dalším dílem. Pro zvyšování DPH přitom není lepší doba než právě tato.
Měla to být záplata za zrušení takzvané superhrubé mzdy, čímž státní rozpočet přišel o zhruba 85 miliard korun. Úplně stejnou částku ministerstvo financí očekávalo od zavedení daně z neočekávaných zisků (windfall tax) v souvislosti s energetickou krizí a vysokou inflací, dalších 15 miliard mělo do státní kasy připlout z takzvaného odvodu z nadměrných příjmů. Dohromady tedy 100 miliard. Jenže nakonec z toho bude jen zlomek.
Úsporný balíček na snížení rozpočtového schodku o 70 miliard korun se rozroste o opatření, které státu odlehčí jeho každoroční výdaje. Téměř polovinu předpokládaného výnosu balíčku si šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) slibuje od seškrtání národních dotací pro firmy. Pokles odhaduje na desítky miliard. S podobnými návrhy přicházeli občanští demokraté už v minulém volebním období jako opoziční strana.
Spacáky ve sněmovně jsou tak trochu kýč. Opoziční obstrukce jsou otravné. A valorizace penzí se musí ořezat. Jenže celé tohle divadlo skrývá cosi daleko zásadnějšího a nedobrého za scénou.
Na předsedu Českomoravské konfederace odborů (ČMKOS) Josefa Středulu se valí kritika z druhé největší odborové centrály v Česku, Asociace samostatných odborů (ASO). Podle jejího předsedy Bohumíra Dufka totiž Středulova kandidaturu na prezidenta poškodila práci odborářů v očích veřejnosti a zhoršila postavení odborů v rámci tripartity, a proto je podle něj jeho setrvání v čele ČMKOS neúnosné. Středula se k jeho postoji vyjadřovat nechce. „K panu Dufkovi se vyjadřovat nebudu, není pro to důvod. Nemá s námi ...