zrušení zájezdu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zrušení zájezdu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii, které si vyžádalo přes 35 tisíc obětí, naplno odhalilo jeden z palčivých problémů regionu v podobě rozbujelé korupce ve stavebnictví. Počty obětí i materiální škody nemusely být tak obrovské, kdyby všechny domy v oblasti splňovaly zákonné normy. To se ale často neděje, píší přední zahraniční média a potvrzuje to i spoluzakladatel portálu ČeskoTurecko Milan Hnátek, jehož firma poskytuje poradenské služby českým vývozcům do Turecka.
Thajci znovu nahazují motor. Stroj na peníze z cestovního ruchu se království v posledních letech zadrhnul, nyní už ale 70milionová perla jihovýchodní Asie naplno restartuje životně důležitý turismus. Je to návrat do starých kolejí? Vůbec ne. Byznys rodinných restaurací, vyhlášených krejčovství či masážních salonů vjíždí na korbě tuk-tuků do zcela nové éry. Novodobému globálnímu fenoménu vyšší inflace, jenž se vyplavil i na zdejší světově proslulé zlatavé pláže, musejí – chtě nechtě – uzpůsobovat návyky ...
Spojení odložené poptávky a obnovy relativně bezproblémového cestování do většiny oblíbených turistických destinací vyústilo v historicky nejúspěšnější rok největších cestovních kanceláří na českém trhu. Dosažení rekordního obratu potvrdily deníku E15 společnosti Blue Style, Čedok a duo Exim Tours a Fischer ze skupiny Der Touristik Eastern Europe. Čtveřice největších hráčů na trhu utržila rekordních více než 25 miliard korun.
Lyžařské areály se připravují na sezonu. Společnost TMR již dokonce začala v Liberci zasněžovat a sklidila za to kritiku. „Vlastníme tam technologii, která se jmenuje Snowfactory, která umožňuje efektivně zasněžovat do 15 stupňů. Vyrábí se to do depozitu na jednu hromadu, kde sníh vydrží a následně se rozhrne,“ říká Čeněk Jílek, člen představenstva TMR, která v Česku provozuje areály ve Špindlerově Mlýně a Liberci a také v Polsku, na Slovensku či v Rakousku.
Nejdelší železniční trať světa lákala rok co rok stovky turistů z Česka, kteří na „Transsib“ často vyráželi s cestovními kancelářemi či specializovanými průvodci. Turismus na nejslavnější železnici je ale nyní u ledu. České cestovatele z vlaků zprvu vyhnala pandemie a na letošek plánovaný restart zájezdů byl zmařen ruským útokem na Ukrajinu a jeho důsledky. I kdyby návratu na Transsib již nebránily formální překážky, řada podnikatelů jej odmítá.
Téměř tisíc žádostí o odškodnění přišlo na ministerstva kvůli covidovým opatřením od podnikatelů, firem, pendlerů i běžných občanů. Úřady nevyhověly nikomu, neúspěšní žadatelé se proto obracejí na soudy, které už dostaly na stůl desítky žalob. Firmy často žádají až několikamilionová odškodnění. Soudci, pro které jde o zcela novou situaci, se ale zatím vždy přiklonili na stranu státu. Většina podnikatelů se tak do soudního vymáhání odškodnění raději nepouští.
Pro pojištění storna zájezdu kvůli nařízené karanténě, izolaci či uzavření hranice kvůli šíření koronaviru neexistují jednotné podmínky. A dále – většina pojišťoven při zrušení zájezdu neplní v případě preventivně nařízené karantény nebo uzavření státní hranice.
Těžce prodělečná divočina s přívlastkem 2020 je ta tam a lidé se dávají znovu do pohybu. Prodeje zájezdů na zimu a léto meziročně rostou z loňského dna o vyšší desítky procent i navzdory mírnému zdražení. Pravděpodobnost, že v lednu či v srpnu nenarazíte na Čechy v Egyptě, se tradičně blíží nule, klesá ale i v případě často omílaných Malediv. Vyplývá to z odpovědí cestovních kanceláří na dotazy deníku E15.
Jindy není v malebných uličkách kolem křiklavých obchůdků s růženci téměř k hnutí. V jihofrancouzských Lurdách, které mají druhou nejvyšší ubytovací kapacitu ve Francii hned po Paříži, to ale letos zeje prázdnotou. Koronavirová opatření vyhnala z poutního města v Pyrenejích miliony turistů, které sem každoročně zamíří a utratí zde miliony eur. Letos v létě se tak naskytla unikátní příležitost poznat místní spirituální atmosféru bez mačkání se v davu.
Léto naruby. Byť jsou tuzemské cestovní kanceláře zvyklé v hlavní sezoně v první řadě inkasovat, letos budou tučné částky také vyplácet. Klienti, kteří zatím nevyužili vouchery k získání náhradních zájezdů, totiž stále drží asi 1,5 miliardy korun v poukazech. Podle zákona musejí cestovky vrátit hotovost za nevyužité vouchery mezi 1. až 14. zářím letošního roku. Některé tak činí už nyní.