zvýšení platů nepedagogických pracovníků - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvýšení platů nepedagogických pracovníků, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslanecká sněmovna odsouhlasila dvě normy, které zásadně rozšiřují mandatorní výdaje státu. Tedy ty výdaje, u nichž se očekává, že budou „navěky rostoucí“. Je to garance zvyšujících se výdajů ze státní kasy jednak pro resort obrany a pak také pro učitele v Česku. Jako by všichni na chvíli úplně zapomněli, v jak žalostném stavu se nachází rozpočet a k jak dalekosáhlým negativním ekonomickým důsledkům mohou tyto kroky vést.
Poslanci se shodli na změně zákona, který učitelům zaručí od nového roku mzdu kolem 130 procent průměrné hrubé mzdy. Nebude se však vztahovat na všechny pedagogické pracovníky, jak to vláda původně navrhovala. Návrh podala skupina koaličních poslanců. Podle opozice bude změna demotivovat asistenty pedagogů nebo speciální pedagogy. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Když premiér Petr Fiala (ODS) oznamoval na konci srpna zprávu o navýšení tarifních mezd zaměstnancům veřejných služeb a státu o deset procent, jedna podstatná informace zapadla. Premiérův dovětek, že dohoda s odboráři nezvýší schodek státního rozpočtu, v důsledku znamenal, že na zvýšení nejsou ve státní pokladně nové peníze. Úředníci tíhu tohoto detailu poznávají nyní. Jejich šéfové musejí hledat úspory a hrozí propouštění.
Vysoké ceny potravin i energií přispívají k sílícímu tlaku na růst platů a mezd. Vláda tento týden absolvovala další kolo jednání s odborovými svazy, které žádají zvýšení platů státních zaměstnanců, a to ještě letos. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jim nevyhověl, není to podle něj v možnostech státního rozpočtu. Mzdy nadále rostou v soukromém sektoru, na prudký růst inflace však nestačí, a Češi tak podle ekonomů reálně chudnou.
Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc zaměstnanců. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli. Znovu se sejdou 19. července.
Dvojciferná inflace žene podle odborů do chudoby i státní zaměstnance. Vyjma zdravotníků, učitelů, policistů nebo hasičů má většina z nich zmrazené platy. To se nelíbí zejména zaměstnancům úřadů práce, kteří musejí vedle obvyklé agendy řešit i příspěvky ukrajinským uprchlíkům či třeba domácnosti, které nemají nového dodavatele energií. Od neděle proto chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost. Ještě předtím budou jednat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Nejméně 1,4násobku průměrné mzdy by měl dosahovat průměrný plat učitelů s tím, že údaj by se stanovoval vždy za předminulý kalendářní rok. Počítá s tím návrh novely zákona o pedagogických pracovnících ministerstva školství. Pokud by úpravu schválila vláda a parlament, výdaje státního rozpočtu by se už napřesrok musely zvýšit o 30,5 miliardy korun. Učitelé by dostali přidáno od ledna 2024.
Celkové výdaje na platy učitelů, policistů vojáků a dalších státních zaměstnanců včetně úředníků budou letos balancovat těsně pod hranicí čtvrt bilionu korun. Přestože ji zřejmě nepřekonají, jak předpokládal původní návrh státního rozpočtu minulé vlády, meziročně vzrostou o sedm miliard. Každý ze statisícového kolosu pracovníků si v průměru polepší o 450 korun, některé profese o 700 korun. Vyplývá to z aktuální vládní předlohy, kterou má deník E15 k dispozici.
Průměrný plat učitelů vzrostl loni podle predikce ministerstva školství na 48 444 korun. V meziročním srovnání si tak vyučující polepšili asi o devět procent a proti roku 2017 o 53,6 procenta. Vyplývá to z informací, které poskytlo ministerstvo školství. Příjem pedagogických pracovníků včetně například vychovatelek a asistentů pedagoga byl podle predikce úřadu v průměru 45 501 korun.
Závazek vlády snížit schodek státního rozpočtu na letošní rok o osm desítek miliard korun nabobtná o minimálně dalších 15 miliard. Vyžádá si je mimořádné zvýšení důchodů kvůli inflaci od června a okamžitá pomoc lidem s rostoucími cenami energií.