zvýšení platu pedagogů 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvýšení platu pedagogů 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejméně 1,4násobku průměrné mzdy by měl dosahovat průměrný plat učitelů s tím, že údaj by se stanovoval vždy za předminulý kalendářní rok. Počítá s tím návrh novely zákona o pedagogických pracovnících ministerstva školství. Pokud by úpravu schválila vláda a parlament, výdaje státního rozpočtu by se už napřesrok musely zvýšit o 30,5 miliardy korun. Učitelé by dostali přidáno od ledna 2024.
Průměrný plat učitelů vzrostl loni podle predikce ministerstva školství na 48 444 korun. V meziročním srovnání si tak vyučující polepšili asi o devět procent a proti roku 2017 o 53,6 procenta. Vyplývá to z informací, které poskytlo ministerstvo školství. Příjem pedagogických pracovníků včetně například vychovatelek a asistentů pedagoga byl podle predikce úřadu v průměru 45 501 korun.
Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se ve volbách do Poslanecké sněmovny pokusí ukončit vládu Andreje Babiše a hnutí ANO. Jak hodlají strany koalice ozdravit veřejné finance zatížené pandemií? Jak hodlají řešit krizi bydlení a nedostatky ve školství? Jak slibují postupovat v digitalizaci státní správy a co říkají k čerpání evropských fondů?
Úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců přibude i napřesrok. Z nynějších 475,4 tisíce lidí se státní správa rozroste o téměř sedm tisíc nových míst. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje na všechny tyto své pracovníky vynaložit 239,9 miliardy korun. Oproti letošku to má být o 12,8 miliardy více. Kritizuje to opozice, analytici i Nejvyšší kontrolní úřad. Do finančního plánu nejsou zahrnuti zdravotníci, kteří jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.
Pět miliard korun na patnáctiprocentní zvýšení platů učitelů, které požadují Svaz průmyslu a dopravy s Českomoravskou konfederací odborových svazů, by se v plánu státních financí na příští rok našlo. Jsou o tom přesvědčeni nejen opoziční, ale i vládní členové rozpočtového výboru sněmovny.
Průměrný hrubý plat učitelů byl v prvním pololetí letošního roku 37 235 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku se zvedl přibližně o 3800 korun, což je přibližně o 11,4 procenta. Nepedagogům ve školách se plat letos v prvním pololetí zvýšil na 19 977 korun. Meziročně si polepšili o 1360 korun, tedy o 7,3 procenta. Vyplývá to z údajů inisterstva školství. Průměrná mzda v ČR činila v prvním pololetí podle Českého statistického úřadu 33 297 korun.
Více než polovina školských odborářů v krajích se hlásí ke středečnímu protestu. Podpořit ho má na šest tisíc základních a středních škol ze zhruba 9 700 zřízených regiony nebo obcemi. Jestli budou školy úplně zavřené, nebo jen omezí výuku, se zatím přesně neví. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že se teprve uvidí, kolik učitelů za odbory stojí. Stávku považuje za zbytečnou.
Vládu, zaměstnavatele a odbory rozdělují názory na zvýšení platů učitelů i ostatních státních zaměstnanců od příštího roku. Zatímco kabinet Andreje Babiše (ANO) by pedagogům přidal deset procent, podniky a odboráři o pět procentních bodů více. Jasno nemá tripartita ani v tom, o kolik by se zvedly tarify a odměny učitelů. „Všichni by si měli polepšit stejně, a to o 1750 korun,“ navrhl ministr školství Robert Plaga (ANO).
Vláda v pondělí jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem čtyřicet miliard korun, uvedl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Jednání o rozpočtu se v pondělí zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Hlavními prioritami rozpočtu jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje.
Omezení dalšího přijímání státních zaměstnanců a propouštění stávajících úředníků. Těmto krokům se pravděpodobně nevyhne koaliční sestava ANO a ČSSD, pokud se příjmy státního rozpočtu nebudou vyvíjet podle loni schváleného střednědobého výhledu.