zvýšení platů učitelů v září 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvýšení platů učitelů v září 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců přibude i napřesrok. Z nynějších 475,4 tisíce lidí se státní správa rozroste o téměř sedm tisíc nových míst. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje na všechny tyto své pracovníky vynaložit 239,9 miliardy korun. Oproti letošku to má být o 12,8 miliardy více. Kritizuje to opozice, analytici i Nejvyšší kontrolní úřad. Do finančního plánu nejsou zahrnuti zdravotníci, kteří jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.
Státní rozpočet čeká letos nejhorší schodek v dějinách země a příští rok to pravděpodobně nebude o nic lepší. Plán vlády zvýšit důchody i platy státních zaměstnanců nad rámec povinné valorizace v příštím roce, kdy se konají klíčové sněmovní volby, tak dostává trhliny.
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula nevyloučil, že by stejně mohly postupovat i další odborové svazy veřejného sektoru.
O pětinu až polovinu by se podle politických uskupení měly do konce příštího volebního období zvýšit průměrné platy učitelů. Většina stran je proti zavedení školného na univerzitách. Shoda panuje také v důrazu na větší propojení vzdělávacího systému s trhem práce.
Koalice se dohodla na zvýšení platů už od prvního listopadu. Učitelům se zvýší platy o 15 procent, všem dalším zaměstnancům veřejného sektoru o deset procent. Odbory veřejného sektoru zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti.
Ministerstva a úřady nemohou poskytnout žádné peníze ze svých výdajů na růst platů učitelů a dalších pracovníků veřejné sféry. Naopak zažádaly ministerstvo financí v souhrnu o dalších 33 miliard korun, což by dohromady s požadavkem na růst platů zvýšilo schodek rozpočtu až ke 100 miliardám korun. Informoval o tom ministr financí Ivan Pilný (ANO). Vyvolal tím odmítavé reakce koaliční ČSSD i KDU-ČSL.
Premiér Bohuslav Sobotka chce od listopadu zvýšit tarifní platy všem zaměstnancům ve veřejném sektoru o 10 procent, učitelům dokonce o 15 procent. Na růstu mezd se předseda vlády shodnul na úterním jednání se šéfem odborářů Josefem Středulou. O návrhu bude s odbory vyjednávat ještě vláda, a to v pondělí 21. srpna. Ve hře je více variant, jednat se bude i o růstu minimální mzdy.
Politické strany se shodnou na nutnosti podpořit navyšování platů učitelů a rozpočtu školství. Většina je jich proti zavedení školného při studiu ve standardní době. Podporují také nutnost většího propojení výuky ve školách s praxí ve firmách. Odlišné názory mají na společné vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami s ostatními dětmi v běžné výuce. Z jejich volebních programů vyplývá, že se moc neshodnou ani na dalším směřování reforem ve vzdělávání, které odstartovala současná vláda.
Jednání vlády a odborů o zvýšení platů ve veřejném sektoru se uskuteční 21. srpna. Původní schůzku, která se měla konat 25. července, kabinet zrušil. Termín po jednání tripartity oznámil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odbory požadovaly původně přidání pro všechny pracovníky veřejných služeb o deset procent, nyní pro učitele žádají růst o 15 procent od listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že zvednutí příjmů se musí řídit možnostmi rozpočtu.
Návrh rozpočtu, jak ho připravil bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO), je podle koaličních sociálních demokratů šitý horkou jehlou. Podle ministrů za ČSSD chybí miliardy mimo jiné na spolufinancování fondů EU nebo na investice. Více peněz požadují ministryně školství Kateřina Valachová, práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík i ministr vnitra Milan Chovanec.