zvýšení platů učitelům 2021 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvýšení platů učitelům 2021, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok 2021 bude pro Česko rokem změn, sčítání dopadů pandemie i voleb do Poslanecké sněmovny. Kampaň ovlivní i postoje jednotlivých stran k daňovému balíčku, který prosadilo vládní ANO s opoziční ODS. „Už nyní je součástí předvolební politické manipulace. Vláda úplně změnila pohled na veřejné finance a tváří se, že je vlastně ani nebude potřebovat. Jsem ale zvědav, odkud chce peníze brát,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Od prvního ledna 2021 platí řada změn, která upravuje výši mezd, platů a důchodů.
Úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců přibude i napřesrok. Z nynějších 475,4 tisíce lidí se státní správa rozroste o téměř sedm tisíc nových míst. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje na všechny tyto své pracovníky vynaložit 239,9 miliardy korun. Oproti letošku to má být o 12,8 miliardy více. Kritizuje to opozice, analytici i Nejvyšší kontrolní úřad. Do finančního plánu nejsou zahrnuti zdravotníci, kteří jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.
Nejhorší je, když se to na vás začne sypat ze všech stran. A platí to i v politice. Do podobné situace se dostává premiér Andrej Babiš (ANO), jehož pozice se mohla ještě nedávno zdát téměř neotřesitelná. Do příštích sněmovních voleb je sice ještě daleko, otřesů ale znatelně přibývá. Stručně řečeno, Andreji Babišovi docházejí zdroje, ze kterých může čerpat podporu pro sebe a jeho hnutí.
Navzdory propadu daňových příjmů nebo sociálního pojištění kvůli koronavirové nákaze o desítky miliard korun plánuje ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pouze mizivé škrty. Výdaje hodlá naopak zatížit přibližně pěti miliardami korun dalším zvýšením počtu státních zaměstnanců o téměř sedm tisíc lidí.
Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun, uvedla Česká televize. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z Evropské unie 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Ministerstvo financí návrh poslalo vládě. Kabinet by měl rozpočet předložit Sněmovně do konce října.
Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru by mohl začít platit od pondělí spolu s novými opatřeními, která budou na dva týdny. Řekl to ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O vyhlášení stavu nouze bude ve středu jednat vláda. Od pondělí se také zřejmě zavřou na 14 dní střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy, další omezení se budou podle Prymuly týkat zejména volnočasových aktivit. Opozice úmysl vyhlásit znovu nouzový stav kritizuje, je to podle ní důkaz selhání a nezodpovědnosti vlády. ...
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.
Snaha opozičních poslanců a senátorů napříč politickými stranami byla marná, vláda prosadila daňový balíček, který do státní pokladny přinese miliardy potřebné na splnění slibů, které dal premiér Andrej Babiš některým skupinám voličů. Někteří lidé si tak sice polepší, důsledkem balíčku však všeobecně bude zdražování.
Nezvykle už začátkem roku se vláda ANO a ČSSD s komunisty za zády začala handrkovat o podobu státního rozpočtu na příští rok. Debaty obvykle startují koncem května, kdy ministerstvo financí přichází s prvním nástřelem zákona, který je z hlediska kabinetu klíčový.