zvýšení platů v sociální sféře - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvýšení platů v sociální sféře, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vysoké ceny potravin i energií přispívají k sílícímu tlaku na růst platů a mezd. Vláda tento týden absolvovala další kolo jednání s odborovými svazy, které žádají zvýšení platů státních zaměstnanců, a to ještě letos. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jim nevyhověl, není to podle něj v možnostech státního rozpočtu. Mzdy nadále rostou v soukromém sektoru, na prudký růst inflace však nestačí, a Češi tak podle ekonomů reálně chudnou.
Estonsko je už několik let jasnou jedničkou v oblasti digitalizace státní správy. S výjimkou svatby, rozvodu a koupě nemovitosti v podstatě neexistuje v této malé pobaltské zemi úkon, který by Estonci nemohli udělat online. Bez čeho se fungující digitální společnost neobejde? Jaká úskalí měla estonská cesta na digitální vrchol? Jaké bychom měli udělat v Česku kroky, abychom konečně digitálně vyspěli? Na to deníku E15 odpovídal Marten Kaevats, bývalý estonský nejvyšší státní úředník pro digitální ...
Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc zaměstnanců. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli. Znovu se sejdou 19. července.
Česko už má skoro milion lidí, kteří jsou zaměstnáni na úřadech, ve školství a zdravotnictví, v armádě nebo u policie a u hasičů, ve státních firmách nebo na krajských a obecních úřadech. Zcela konkrétně jde o 950 tisíc zaměstnanců, kteří své výplaty dostávají takzvaně z eráru. A jak upozornil aktuální výzkum Národní rozpočtové rady, je to už víc než pětina všech českých zaměstnanců, což nás v evropském srovnání dostává do horšího průměru.
Odbory zastupující státní úředníky ve čtvrtek vstoupí do stávkové pohotovosti. Ukončí ji v den, kdy vláda s předáky odborových svazů veřejného sektoru uzavře dohodu o úpravě platů ještě pro letoše, sdělil šéf Odborového svazu státních orgánů a organizací a mluvčí svazů pracovníků veřejné sféry Pavel Bednář. Odbory požadují navýšení výdělků ještě v tomto roce tak, aby neklesla jejich reálná hodnota. Se vládou se zatím nedohodly.
Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard Kč. Ve státním sektoru přibylo 7677 přepočtených zaměstnanců a jejich průměrný plat vzrostl o 1633 korun na 41.380 Kč. Počet zaměstnanců státu tak loni vzrostl o 1,7 procenta na celkových 471.325 lidí. Například v resortu školství přibylo více než 400 míst v regionálním školství. Úřad práce zvýšil počet míst o 120 kvůli vyplácení náhradního výživného. Stojí to ve státním závěrečném účtu za loňský rok.
Dvojciferná inflace žene podle odborů do chudoby i státní zaměstnance. Vyjma zdravotníků, učitelů, policistů nebo hasičů má většina z nich zmrazené platy. To se nelíbí zejména zaměstnancům úřadů práce, kteří musejí vedle obvyklé agendy řešit i příspěvky ukrajinským uprchlíkům či třeba domácnosti, které nemají nového dodavatele energií. Od neděle proto chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost. Ještě předtím budou jednat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Prioritami vlády Petra Fialy (ODS) jsou stabilizace veřejných financí, orientace na EU a NATO nebo penzijní reforma, vyplývá z preambule programového prohlášení. Mezi klíčové oblasti řadí vláda také vzdělávání, podporu svobodného trhu, životní prostředí, bydlení, digitalizaci či vědu a výzkum. Zaměří se i na modernizaci státní správy a chce se postarat o zlepšení politické kultury.
Vláda se dnes zabývala otázkou výše platů vojáků, policistů, hasičů a dalších zaměstnanců státu. Zatímco platy ústavních činitelů se Fialův kabinet rozhodl zmrazit, vojákům, policistům i hasičům platy příští rok vzrostou o 700 korun. Je to ale méně, než o kolik platy v armádě a dalších složkách původním rozhodnutím zvyšovala předchozí vláda. Vláda také od 1. ledna pozastavuje vyplácení příspěvku B z programu Antivirus.
Platy vrcholných politiků a jejich náhrady možná zůstanou následujících pět let na letošní úrovni. Sněmovna v úterý na mimořádné schůzi jejich zmrazení schválila zrychleně už v úvodním kole hlasy 133 ze 134 přítomných poslanců. Vládní platovou novelu nyní posoudí Senát. Pokud by nebyla přijata, odměny ústavních činitelů by od ledna vzrostly podle předběžných údajů zhruba o šest procent.