zvýšení platů ve státní sféře 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvýšení platů ve státní sféře 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Místo předpokládaných tisícovek úředníků jich vláda propustí jen další stovky. Zeštíhlení státní administrativy o 13 procent, které ODS, lidovci a TOP 09 slibovali před sněmovními volbami v roce 2021, se v upraveném programovém prohlášení kabinetu neobjevilo. Pouze se v něm obecně píše o inventuře, která je však odsunuta až na konec roku. V úsporném balíčku, pomocí něhož chce šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) snížit rozpočtový schodek o 70 miliard korun, se redukce úředníků příliš neprojeví.
S téměř dvaceti tisíci neobsazenými místy ve státní správě počítá návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Sedm tisíc nových pozic má navíc vzniknout. Nastupující vláda Spolu s Piráty a STAN, která slibuje zeštíhlení ministerstev, chce finanční plán přepracovat. Její první kroky mají vést právě k částečnému seškrtání takzvaných mrtvých duší. Z předpokládaného snížení schodku o 80 miliard korun to může vygenerovat osminu. Stejnou částku lze ušetřit na platech.
Výdaje na platy zaměstnanců státu loni meziročně vzrostly o víc než desetinu. V absolutním čísle vzrostly proti předcovidovému roku 2019 o 23 miliard na 232,5 miliardy korun. Průměrný hrubý plat zaměstnance státu se zvýšil meziročně o 2686 korun na 39.747 měsíčně. V regionálním školství překročil průměrný plat 37 000 korun, státní zástupci a odvozené profese pobírali měsíčně přes 129 000 korun. Celkový počet zaměstnanců státu vzrostl o 14 632 takzvaně přepočtených míst na 463 648 lidí. Stojí to ve státním ...
Úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců přibude i napřesrok. Z nynějších 475,4 tisíce lidí se státní správa rozroste o téměř sedm tisíc nových míst. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje na všechny tyto své pracovníky vynaložit 239,9 miliardy korun. Oproti letošku to má být o 12,8 miliardy více. Kritizuje to opozice, analytici i Nejvyšší kontrolní úřad. Do finančního plánu nejsou zahrnuti zdravotníci, kteří jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.
Rekordní růst důchodů, skokové zvýšení minimální mzdy, zvyšování platů, cestování vlakem a autobusem málem zadarmo. Premiér Andrej Babiš a jeho kabinet budují sociální stát. Koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty posunula vládní agendu výrazně doleva.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) zažívá bouřlivé období. Policie nedávno vtrhla do jejích úřadu a dalších institucí, aby vyšetřila podezření na čachry kolem podpory cestovního ruchu. Hlavní podezřelou je samotná šéfka MMR. Současně její resort stojí v čele vyjednávání o stovky miliard korun , které má Česká republika k dispozici v evropských fondech. Od roku 2020 se totiž začnou unijní peníze čerpat podle nových pravidel.
Návrh státního rozpočtu na rok 2019 se nelíbí ani KSČM, v prvním čtení ho však podrží.
Státní úřady a organizace by měly v rámci takzvané systematizace od příštího roku zrušit 1327 míst, z toho 281 míst je obsazených. Rozpočet by tak měl uspořit 1,24 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Ministryně financí Alena Schillerová předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 s nižším deficitem, než rezort původně plánoval. Ten soumar, tedy stát v terminologii paní ministryně, potáhne na hřbetě nikoli padesát schodkových miliard, ale jen čtyřicet. To je tedy terno.
Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem snížilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy o 15,4 miliardy korun. Důvodem poklesu je především zpřesnění příjmů z rozpočtu Evropské unie a dalších finančních mechanismů. Ty by totiž měly být proti červnovému návrhu o 18,2 miliardy korun nižší. Plánovaný schodek rozpočtu zůstal na 60 miliardách korun.